a 23. Reimanove dni. Hlavným organizátorom je Slovenská pediatrická spoločnosť (SLS) a koná sa pri príležitosti 60.výročia založenia detského oddelenia v Prešove. Po prvýkrát nebude jej obsahom len jedna zo špecializácií, ale počas dvoch dní odznejú prednášky odborníkov zo všetkých detských kliník na Slovensku, vrátane špecialistov z Brna v celom rozsahu výkonov pediatrie. Mimo skúseností a informácií o najnovších liečebných postupoch, Ivan Hruškovič z bratislavskej kliniky bude hovoriť aj o genetike, ako začiatku novej éry v medicíne. Exminister zdravotníctva Tibor Šagát a jeho kolegovia budú prednášať o problémových aspektoch v pediatrickej intenzívnej medicíne, ale reč bude aj o iných závažných diagnózach. Napríklad o skleróze multiplex u detí, o najnovších možnostiach v diagnostike alergických detí, či o náhlych a neočakávaných úmrtiach hospitalizovaných detí.
Novinkou tohtoročnej konferencie bude aj nemedicínsky pohľad na zdravý vývoj detí, najmä v problémovej rómskej komunite. "Máme tu taký problém a nesmieme pred ním zatvárať oči. Spolu s profesorom Svetozárom Dluholuckým budeme v piatok hovoriť o skórovacom systéme sociálneho ohrozenia detí. V tomto bloku odznejú aj prednášky Ivana Bernasovského z Prešovskej univerzity o somatickom vývoji rómskych detí na východe Slovenska. Ďalší kolegovia rozoberú rizikové faktory, ako je ateroskleróza rómskej populácie a podobné aktuálne problémy," povedal nám za domácich organizátorov prednosta prešovskej Kliniky pediatrie Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Ján Kovaľ (na obr.).
Jedným dychom upozornil, že alfou a omegou dobrého fungovania každej kliniky je kvalitný stredný zdravotnícky personál. Preto aj na tejto konferencii patria dve sekcie zdravotným sestrám, ktoré budú hovoriť o ošetrovateľských postupoch pri zložitých aj bežných diagnózach detí, ale tiež o špecifikách starostlivosti o kojenca drogovo závislej matky, prípadne o prístupe k týraným deťom. V tej súvislosti sme sa prednostu Kovaľa opýtali, aké skúsenosti má s týmto spoločenským syndrómom. Najmä v poslednom čase sa totiž množia informácie o problémoch rodín, v ktorých sa obeťou stávajú najbezmocnejší - deti. "Pre nás to nie nič nové a nedá sa hovoriť ani o krátkom období. Sledujeme to roky, len sa o týchto problémoch málo verejne diskutovalo. Deti nemusia byť týrané len fyzicky, ale aj psychicky, zanedbávané, alebo aj vtedy, ak dieťa nechá matka v pôrodnici, čo u nás nie je žiadna výnimka, alebo sa rodina nevie postarať o zdravotne poškodené dieťa. Pre nás je to večná dilema. Zvažujeme ako postupovať, aby sme dieťaťu neublížili ešte viac, ale pomohli." Podľa slov prednostu Kovaľa, len v tomto roku dali 50 návrhov na umiestnenie takých detí do detských domovov, čo tiež nie je ani jednoduchý, ani krátkodobý proces. Asi v desiatich prípadoch zistené skutočnosti postúpili na prešetrenie policajným vyšetrovateľom. Faktom však je, že spomínané číslo nie je smerodajným údajom, na klinike zachytili deti, ktoré už mali vážnejšie zdravotné problémy, ale zďaleka nie všetky. "Aj lekárska obec si zakaždým kladie otázku, čo s tým ďalej, ale sami to vyriešiť nemôžeme."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš