správa ciest v okresoch urobila objednávku nového značenia v celkovej hodnote milión korún. Keď zlodeji v aktivite nepoľavia, pravdepodobne nebudú stačiť.
Najviac kradnutým typom značiek sú smerové tabule. Vo väčšine prípadov zostane zlodejom v rukách len hliníková časť. Cestári však majú pravidelne v náplni práce aj osadzovanie nových stĺpikov. "Stalo sa nám, že sme osadili novú značku a o hodinu už volal šéf: čo nerobíme, prečo tam nie je. Oni ju medzitým stihli potiahnuť," dozvedeli sme sa od cestárov pri osadzovaní smerovej tabule Nereše. "Tabuľu Drienovská Nová Ves aj s nosníkom sme našli v kríkoch pri Tuhrine. Nechápem, načo ju tam niekto niesol."
Páchateľ krádeží zostáva napriek zapojeniu sa polície do procesu jeho odhalenia neznámy. Oslovení cestári však, vedia odkiaľ vietor fúka. V obciach ako je Žehňa, Mirkovce a Varhaňovce sú početné rómske osady. Ich obyvatelia vedia dopravné značenie za hotovosť vymeniť v zberných surovinách. Hliníková tabuľa dobre poslúži aj na zaplátanie diery v stene chajdy. Len v okolí spomínaných obcí zmizlo dvadsať dopravných značiek.
Ťažkú hlavu so situácie na cestách v blízkosti osád má aj vedúci strediska údržby ciest v Záborskom Pavol Biroš. Informačné tabule sú podľa neho najkradnutejšie. "Horšie však je, že kradnú aj dôležité zákazové a príkazové značky. Keď natrafia na plastovú, nechajú ju tam, ale ju aspoň zničia. Nestíhame to opravovať." Hodnota jedného stĺpika dnes pre SSC predstavuje 600 korún. Informačná smerová tabuľa, vyjde cestárov na 3,5 -tisíc. "Máme prípady, kedy spratali aj veľkoplošnú smerovú tabuľu za 40-tisíc."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš