financovaní základných a stredných škôl. Podľa tohto zákona v novom roku 60 percent kompetencií sa presunie zo štátu na samosprávu a vytvoria sa tak podmienky umožňujúce zriaďovať a rušiť školy prostredníctvom obcí. Je to nová zodpovednosť, s ktorou sa budú musieť vyrovnávať najprv malé obce s máotriedkami, ktoré už teraz majú veľké problémy s financovaním predškolských a školských zariadení. Toky financií ani doteraz neboli najideálnejšie a pri striktnom financovaní na základe limitov na žiaka je už teraz jasné, že niektoré školy zaniknú.
Richtári už teraz zvažujú východiská. Napríklad aj starosta z Uzoviec (okres Sabinov). V spomínanej obci je materská škola a malotriedka pre deti prvého až tretieho ročníka. "Hovorili sme o tom s poslancami v obecnom zastupiteľstve. Musíme sa spojiť so susednou obcou. Zatiaľ sme teoreticky uvažovali, či naše deti pôjdu do Hubošoviec, čo je dosť neprirodzené, keďže z hľadiska cestovania ide o opačný smer, alebo naopak. Nikoho z rodičov však nebudeme môcť nútiť, kde pošle svoje dieťa do školy. Podľa mňa budú skôr uvažovať o Sabinove," reagoval na našu otázku o budúcich víziách starosta Uzoviec Vincent Tomko (na obr.).
Jedným dychom však pripomenul aj súčasný stav, keď pragmaticky zhodnotil doterajšie toky financií. Podľa jeho slov, ročný rozpočet na prevádzku mali vykalkulovaný na zhruba 71-tisíc korún, na Okresnom úrade im požiadavku skresali na 48-tisíc a z ministerstva sme reálne dostali 25-tisíc korún. "Reálne sme boli v mínuse 50-tisíc korún. Obec si nemôže dovoliť vykrývať také deficity. Ledva udrží svoj rozpočet. Som zvedavý, ako sa teraz zachová ministerstvo, keď nám stále hrozí, že nás odpoja od elektriny. Poslednú výzvu na zaplatenie dlžôb sme dostali k 2. decembru." Nepáčilo sa mu tiež, akým spôsobom sa posudzovali požiadavky starostov a riaditeľov škôl v okrese Sabinov v súvislosti s riešením havarijných situácií a na plynofikáciu.
Pri spoločnom rokovaní stanovili priority a podľa nich určili poradie škôl, ktoré by mali dostať financie ako prvé. "Obec Poloma bola na prvom mieste, my sme mali deviate. Verili sme tomu, že peniaze dostaneme a po mesiaci sme sa dozvedeli, že prostriedky sa rozdelili celkom inak a dostali ich obce na 16. - 20. mieste. Napríklad ich dostali aj Bodovce, ktoré ani nemali plyn v obci." Dotknutí starostovia sa teda informovali priamo na ministerstve školstva a tam dostali informáciu, že na plynofikáciu škôl, alebo zakúpenie kotlov niet zdrojov. Na internetovej stránke rezortného ministerstva však podľa Tomka našli zoznam škôl, ktorým boli prostriedky na plynové kotly vyčlenené. "Aj také veci sa dejú..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš