Červená Voda z okrajovej časti Sabinova. Podľa zákona obce, ktoré sa rozdelili po roku 1949 mali rozdeliť majetok na polovicu. "Ťažko je dnes porovnávať Sabinov, ktorý má 10- tisíc obyvateľov a Červenú vodu, ktorá má 500 obyvateľov. My si nerobíme nárok na sabinovský majetok. Keď sme sa odčlenili od mesta Sabinov, tak vznikli nie dva, ale tri katastrálne územia. Máme tu napríklad katastrálne územie Sabinov II., ktoré hraničí s našim územím. Je to les o rozlohe 580 hektárov, kde je rekreačná oblasť, ktorá patrila vždy Červenej Vode. My sme sa starali o odpad a iné veci a teraz je vlastníctvom mesta Sabinov," uviedol pre Korzár starosta Červenej Vody Ján Kočiščák.
Ostatné pozemky v ich v katastrálnom území, evidované na mesto Sabinov majú rozlohu okolo 400 hektárov. Napríklad škola zo zákona prešla na obec, ale pozemok pod školou je mesta Sabinov, takisto aj stred obce Červená Voda. "Nemôžeme urobiť ani zápis do katastra nehnuteľností. Ako? Máme zapísať len školu ako stavbu a pozemok nie? Je to smiešne, lebo zákon o majetku obcí hovorí o prechode pozemkov zo zákona, ale na obce, v ktorých sa nachádzajú. Nemohol prejsť majetok v Červenej Vode, v zastavanom území obce na mesto Sabinov. Ale keď mesto Sabinov požiadalo, tak prešlo. Teraz sme v súdnom spore. Krajský súd, v rámci odvolacieho konania zrušil rozsudok okresného súdu a teraz očakávame, že okresný súd by mal už rozhodnúť v náš prospech," dodal starosta Kočiščák.
Autor: kam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš