sociálnych dávok v hmotnej núdzi zamestnajú, ale napriek poučeniu v rozhodnutí, zmenu stavu nenahlásia a pokojne si nechávajú aj naďalej vyplácať štátne dávky. Keď na to sociálni pracovníci prídu a vyzvú ich, aby dlžobu zaplatili, stáva sa, že výzvy ignorujú.
Zhruba v polovici roka nové vedenie OÚ podniklo radikálne kroky a voči dlžníkom s najvyššími sumami, ktorí upozornenia ignorovali, podali trestné oznámenie. "Podľa môjho názoru tu ide o jasný a vedomý podvod a štát to už nebude tolerovať," uviedol prednosta OÚ Štefan Kužma (na snímke).
Ako nás informoval právnik OÚ Branislav Mičieta, podaní bolo celkovo 10 a v jednom prípade Okresný súd v Prešove už rozhodol. Klientku OÚ uznal vinnou za trestný čin subvenčného podvodu a uložil jej trest odňatia slobody na 6 mesiacov, pričom zároveň určil skúšobnú dobu podmienečného odsúdenia na 18 mesiacov. V trestnom rozkaze jej súd ukladá, zaplatiť OÚ škodu vo výške 22 685 korún do troch dní od právoplatnosti nadobudnutia tohto rozhodnutia. Pripomíname, že spomínaná klientka poberala dávky od novembra roku 1998, pričom ich výška bola pri malých novelách zákona o sociálnej pomoci niekoľkokrát zmenená. V júli 2000 sa zamestnala a ako sme už uviedli, neoznámila to príslušnému odboru OÚ. Tento stav trval až do októbra 2001, kedy úrad vydal rozhodnutie o zastavení dávky sociálnej pomoci. Neoprávnene ich teda poberala jeden rok.
Na otázku, čo bude nasledovať ďalej, Mičieta reagoval:" Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 20. novembra , teda už uplynula aj doba na podanie odporu. Nemáme také informácie, že by tak bola urobila. Zatiaľ sa s nami vôbec nekontaktovala, ani nezaplatila dlh. Ak to neurobí, vyzveme ju, aby na základe trestného rozkazu zaplatila, ak nie, posunieme vec exekučnému úradu."
Zaujímalo nás tiež, či v ostatných prípadoch, ktorými sa teraz v rámci preverovania zaoberá prokuratúra išlo o rovnaké, alebo vyššie dlžné sumy. Mičieta nám potvrdil, že v niektorých prípadoch išlo aj o vyššie dlžoby. Dodal, že k takej situácii vôbec nemuselo dôjsť, ak by klienti zareagovali na výzvy a dohodli si splátkový kalendár, teda prejavili ochotu dlh zaplatiť. V takom prípade by neriskovali trestné oznámenie. "Splátkový kalendár určujeme maximálne na dobu dvoch rokov. Doteraz bol problém aj v tom, že nám chýbala databáza na to, aby sme vedeli rýchlejšie zistiť, či sa náš klient zamestnal, alebo aké zmeny v jeho príjme nastali," poznamenal Mičieta.
Prednosta OÚ Kužma pripomenul, že vytvorením špecializovaných pracovísk a spojením sociálnych odborov s úradmi práce bude existovať presnejšia a adresnejšia databáza informácií o klientoch. Vyslovil presvedčenie, že tieto vzťahy sa potom vyčistia a štátnu podporu dostanú len preukázateľne sociálne odkázaní ľudia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš