nemá a tak tým najviac trpí dopĺňanie knižničného fondu.
"Momentálne dosť stagnujeme. Tento rok bol veľmi slabý najmä z hľadiska nákupu novej literatúry. Knihy vrátane periodickej tlače sme nakúpili iba za tridsaťtisíc korún. Takisto nám chýba elektronizácia, aj keď sme už začali spracovávať knižný fond zatiaľ s jedným počítačom. To nám nepostačuje, nehovorím o tom, že knižnica by mala mať k dispozícii aj internet," povedala jej vedúca Ľudmila Antošová.
Na základe projektu im fond Pro Slovakia schválil deväťtisíc korún, ktoré čakajú koncom roka, aby tak vylepšili knižný fond o niekoľko titulov. Knižnica eviduje tisícsedemsto stálych čitateľov. Aj napriek nelichotivej situácii im vychádzajú v ústrety tým, že si od Podduklianskej knižnice vo Svidníku požičiavajú celé súbory kníh.
"Chceli by sme našu knižnicu integrovať do svidníckej, ktorá patrí pod Prešovský samosprávny kraj (PSK) s tým, že sme ochotní pokryť režijné náklady a náklady na mzdy by znášal PSK," povedala vedúca odboru školstva a kultúry Mestského úradu v Stropkove Anna Knežová. Ročné náklady na knižnicu činia okolo 1,5 milióna, z čoho mzdové náklady pre piatich zamestnancov predstavujú sumu 1,1 milióna korún.
"Štát nás finančne limituje, to znamená, že mi si nemôžeme vymýšľať, čo by sme chceli. Problematiku knižníc chce riešiť predseda PSK Peter Chudík komplexne. Musíme poznať skutočné náklady stropkovskej knižnice. Na ich prepočte sa momentálne pracuje," povedala hovorkyňa Úradu PSK Veronika Fitzeková. Na otázku či je reálne, aby zamestnanci stropkovskej knižnice prešli pod PSK a mesto Stropkov by platilo režijné náklady hovorkyňa povedala: "Teoreticky je možné všetko, ale je to podmienené financiami, ktoré schváli vláda v budúcoročnom štátnom rozpočte."
(pas)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš