rodiny a služieb zamestnanosti so sídlom v Bardejove. Napriek tomu, že december klope na dvere, ako nám potvrdil riaditeľ OÚP vo Svidníku Martin Miščík (na snímke), zatiaľ nevedia o novej organizácii pracovísk po reforme štátnej správy takmer nič konkrétne. Dokonca ani to s koľkými pracovníkmi sa uvažuje pre detašované pracovisko. V súčasnosti na OÚP pracuje 48 zamestnancov a ďalší 4 na detašovanom pracovisku v Giraltovciach. "Ľudia sú dosť nervózni, nevedia, čo bude ďalej. Reorganizované pracoviská by mali začať pôsobiť už od januára 2004, ale zatiaľ vieme len to, že stratíme výber príspevkov do fondu zamestnanosti, do garančného fondu a podpory bude vyplácať Sociálna poisťovňa. Detašované pracoviská by mali vykonávať predovšetkým poradenskú činnosť," reagoval na naše otázky o budúcnosti úradu Miščík.
Keďže v rámci Prešovského kraja sa okres Svidník v mierne nezamestnanosti dlhodobo pohybuje na 2. až 3. mieste, ale v počte ľudí na maródkach sú vždy na špičke, zaujímali nás aktuálne údaje. "Napriek tomu, že nám každý mesiac klesá počet nezamestnaných, ku koncu októbra sme mali v evidencii 2 753 ľudí, z toho 580 klientov práceneschopných. Je to jav, ktorý sa nedá zastaviť a máme s tým veľké problémy. Niektorí si nástupom na maródku predlžujú ochrannú lehotu pred výpoveďou, iní naťahujú čas obdobia poberania podpory." Zavedením častejších kontaktov klientov s úradom každý mesiac vyradia časť z tých, ktorí neplnia podmienky z evidencie, ale napodiv v poslednom období sa stretli aj s tým, že 18 ľudí požiadalo o vyradenie na vlastnú žiadosť a to nie z dôvodu, že sa zamestnali.
Na našu otázku, koľko voľných pracovných miest mali v ponuke, reagoval pre nás prekvapujúco. "V ponuke sme mali 260 miest, čo je 11 ľudí na 1 miesto. Napríklad Svik Svidník ponúka pravidelne okolo 150 miest pre šičky, ďalších 50 šičiek požadujú menšie dielne, potom ide o prácu pre mechanikov, čašníčky, ale pravda je, že práca pre ľudí s vyšším vzdelaním v ponuke nie je."
Ako je možné, že Svik stále nemá obsadené miesta šičiek? Riaditeľ OÚP reagoval, že dôvodom je rozširovanie spoločnosti. Keď pred rokom zamestnávali 700 ľudí, teraz ich je vyše 1000 a kvalifikované šičky v evidencii už ani nie sú. Záujemkyne o túto prácu sa musia rekvalifikovať.
V tej súvislosti sme sa opýtali, aký záujem je o rekvalifikácie. V tomto roku realizovali 23 kurzov, 8 z nich sa uskutočnilo cez grantové schémy Phare. Zaujalo nás, keď nám riaditeľ Miščík povedal napríklad o kurze pre jednu krupiérku. Našla si prácu, ale potrebovala absolvovať kurz, preto požiadala OÚP o pomoc. Keďže nikde na východe takéto služby neboli v ponuke, absolvovala kurz v Prievidzi a umiestnila sa. Adresný záujem o presmerovanie profesionality mali napríklad aj maséri, kozmetičky, tkáči na krosnách či pilčíci pre obsluhu motorovej píly, ale aj pre ekonomiku riadenia malých firiem, účtovníctvo či získanie európskeho počítačového pasu (ECDL). Podľa slov Miščíka, najlepšie skúsenosti majú s umiestnením rekvalifikovaných zváračov, murárov aj pilčíkov. "Pri kurzoch sme reagovali predovšetkým na podnety zamestnávateľov, ale aj samotných klientov," konštatoval Miščík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš