Korzár logo Korzár Spiš

Politické dejiny Prešova po roku 1989 - (10)

Udalosťou celoslovenského významu bola návšteva pápeža Jána Pavla II. v meste Prešov v roku 1995. Krátko po ňom navštívila šarišskú metropolu aj

hlava Pravoslávnej cirkvi, patriarcha Alexij II. V roku 1997 si Prešov pripomenul viacerými akciami 750. výročie prvej písomnej zmienky. Osláv sa zúčastnil prezident SR Michal Kováč. Jeho politický nepriateľ, predseda vlády Vladimír Mečiar, na pozvánku nereflektoval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V septembri 1997 začalo vysielať Rádio Východ, ktoré venovalo význačný priestor spravodajstvu. Vznik rádia sprevádzali pochybnosti. Licenciu na vysielanie získala Prešovská kultúrna agentúra (P.K.A.), s. r. o., ktorej jedinou aktivitou bolo dovtedy organizovanie Osláv štátnosti. Konateľom P.K.A. bol vtedajší riaditeľ rádia Flash Dezider Kukoľ. Verejnosťou sa šírili obavy, že rádio bude blízke vládnucemu HZDS. "Treba zásadne oddeliť profesijné veci od politických," bránil sa prvý riaditeľ Rádia Východ Kukoľ podozreniam a obavám, ktoré sa napokon nenaplnili.

SkryťVypnúť reklamu

Mediálnou scénou otriasol aj výbuch automobilu Mazda 626 šéfredaktora Prešovského večerníka PhDr. Petra Ličáka v marci 1997. Ličák tvrdil, že to považuje za útok na nezávislosť novín a potvrdil, že mal dve ponuky na kúpu večerníka, ktoré odmietol. Príčina výbuchu však dodnes nebola vyšetrená. Politickú hladinu v tom roku rozvírila aj kauza "bomby" umiestnenej na mítingu KDH v Mestskej hale.

V roku 1997 pribudla ku káblovej televízii Tatra Temex Cable aj terestriálne šírená televízia Vega. Obe televízie poskytovali pravidelné lokálne spravodajstvo, ktorého dopad súvisel predovšetkým s dosahom ich signálu. V tomto i neskoršom období sa okrem spravodajstva venovali aj publicistike, týkajúcej sa prevažne diania v meste a poradnému servisu občanom.

SkryťVypnúť reklamu

Z politických sporov zaujal odpredaj pozemkov v lokalite Stará tehelňa určených na výstavbu bytov pre neplatičov a sociálne neprispôsobivých občanov. S odpredajom a následnou výstavbou nesúhlasila časť ľavicových a ďalších opozičných poslancov. Mesto odkúpilo pozemky v rozlohe približne 60-tisíc metrov štvorcových za cenu 388 korún za meter štvorcový od spoločnosti OZEX, s. r. o., Prešov. Obytný komplex bol dokončený v roku 2001. Slávnostného otvorenia 88 bytových jednotiek v lokalite Stará tehelňa sa okrem primátora Kopčáka zúčastnili aj hostia ako veľvyslanec Európskej komisie na Slovensku, minister výstavby, splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity a ďalší. Odozva na tento projekt nájomných bytov určených najmä neplatičom bola teda značná, verejná mienka však bola skôr proti. V objekte sa neskôr vyskytli viaceré prejavy jeho devastácie, no nedosiali vysoký stupeň, najmä vzhľadom k tomu, že "tehelňa" bola pod drobnohľadom mesta, ale i mimovládnych organizácií so zahraničnou podporou. (Dnes je situácia značne horšia - pozn. red.).

SkryťVypnúť reklamu

Ešte viac rozvírila hladinu verejnej mienky vo volebnom období 1994-1998 iná vec. Zastupiteľstvo odsúhlasilo výstavbu krytej plavárne s 50-metrovým bazénom. Postavená mala byť v centre mesta, pod obchodným domom Tesco. Na podporu výstavby vznikla aj petícia, pričom šéfom petičného výboru bol poslanec MsZ za KDH Ing. František Gerlašinský. Proti nej bol poslanec za SDĽ Ing. arch. Václav Kohlmayer i ďalší poslanci za SDĽ a HZDS. Tí preferovali dokončenie plaveckého areálu v lokalite Pod Kamennou baňou, začatého ešte za socializmu. Téma "bazén" sa stala dominantnou aj pri nadchádzajúcich komunálnych voľbách. Aj keď výstavbu krytého kúpaliska MsZ odsúhlasilo, návrh narazil na odpor zo strany štátnej správy, konkrétne OÚ, ktorý kontrolovalo HZDS...

(Pokračovanie)

© Centrum slovanských štúdií University Hokkaido v Sappore, Japonsko

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 389
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 787
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 602
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 779
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 603
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 416
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 718
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu