jeho platnosť. Dôvodom na takéto rozhodnutie poslancov bol podnet Okresnej prokuratúry (OP) v Poprade, ktorý hovoril o tom, že pri schvaľovaní etického kódexu a jeho dodatku došlo k porušeniu hneď niekoľkých zákonov.
Podľa vyjadrení OP stanovisko k etickému kódexu a jeho doplnku mala zaujať aj odborová organizácia SLOVES, pôsobiaca pri Mestskom úrade (MsÚ) v Poprade. Kódex a doplnok by bol platný iba vtedy, ak by doň bol zapracovaný súhlas odborov. Toto sa však nestalo. OP preto konštatovala, že došlo k porušeniu Zákona o verejnej službe a tiež Zákonníka práce.
"Etický kódex a dodatok číslo jeden sa tak stal právne neplatný," konštatovala prokuratúra.
Nariadenie, ktoré v máji tohto roku schválili poslanci, hovorí o tom, ako sa majú zamestnanci MsÚ správať ku klientom, ako majú chodiť do práce oblečení a aké formulácie majú používať v telefonickom styku s klientom.
Rozsah zákazov a príkazov obsiahnutých v dodatku je naozaj pestrý. Napríklad muži musia do zamestnania chodiť oblečení v dlhých nohaviciach, košeli, kravate, prípadne saku. Obuté môžu mať iba topánky so zatvorenou pätou a špičkou. Pre ženy dodatok predpisoval sukňu s blúzkou, topánky takisto nesmú mať otvorenú špičku. Nesmú sa obliekať do priesvitných blúzok a tričiek, šľapky, tenisky, alebo obuv s hrubou podrážkou sú zakázané. Na tele takisto nesmú mať veľa šperkov. Dodatok hovoril aj o tom, aká farba vlasov je žiadúca a aká nie. Inak sa mohli zamestnanci magistrátu obliecť iba v piatok. Museli si však zachovať štandard dôstojnosti a slušnosti. Nedodržanie kódexu sa trestá troma napomenutiami. Pri treťom môže prísť pracovník o miesto.
Faktom ostáva, že vedenie mesta kódex i doplnok s odborármi neprerokovalo. Šéfka Závodného výboru SLOVES Mária Kmečová pre náš denník uviedla, že k Etickému kódexu a prvému dodatku nezaujímala organizácia stanovisko preto, lebo žiaden zamestnanec nemal voči nemu výhrady. "Nepovažovali sme za dôležité vyjadrovať vyjadrovať sa k tomu, keďže sme od žiadneho zamestnanca nedostali žiaden podnet," povedala M. Kmečová.
Podnet na prokuratúru zaslala centrála SLOVES-u v Bratislave. Primátor Popradu Anton Danko ho považuje za opodstatnený. "Podnet bol oprávnený, pretože SLOVES nám súhlas nedal predtým, ale až dodatočne," konštatoval pre náš denník.
Zrušením uznesenia mestského zastupiteľstva sa pre úradníkov povinnosti, vyplývajúce z etického kódexu a jeho dodatku, nemenia. "Kódex platí, ale nebude to formou uznesenia, ale bude formou interného príkazu primátora. Interný príkaz vydám možno ešte dnes (včera, poznámka redakcie), alebo zajtra (dnes, poznámka redakcie), takže kontinuita platí," dodal A. Danko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš