kanalizácie.
"Máme preinvestovaných 1, 7 milióna korún. Zatiaľ sme za stavbu nezaplatili. Dodávateľ nám mal dať na účet milión korún, ale doteraz sa tak nestalo. Keď dá, potom budeme platiť. V zmluve o dielo je taká podmienka, že dodávateľ pri začatí stavby zloží na náš účet milión korún, keby sa stali nepredvídané udalosti, čiže zánik alebo rozdelenie firmy. Teda zčasti to máme pokryté," uviedol pre Korzár starosta obce Ján Kočiščák (na snímke).
Obec bude investičnú akciu postupne splácať. "Iného východiska niet. Žiadame o poskytnutie finančných prostriedkov, kde sa len dá." Vybudovaných majú 780 metrov kanalizácie, z 11, 6 kilometra, aj s prívodnou stokou do Sabinova. Na celkové vybudovanie kanalizácie potrebujú okolo 60 miliónov korún. "Mali sme spracovanú štúdiu, kde boli dva varianty. Buď si postavíme sami čističku odpadových vôd, alebo sa môžeme napojiť na čističku v Sabinove, vzhľadom na blízku polohu obce. Požiadali sme vodárne o to, aby sme sa mohli napojiť. Súhlasili, pretože čistička je kapacitne nevykrytá. Ak by sme ju stavali, bol by tam rozdiel asi 150-tisíc korún. Ale tým pádom by nám ostali všetky prevádzkové náklady a správa čističky. Využili sme možnosť napojiť sa do Sabinova, je to jednoduchšie a má to aj ďalšiu výhodu. Keby sa rozširovala obec smerom k Sabinovu, tak má kanalizáciu urobenú."
Podľa starostu nebolo jednoduché dopracovať sa ku stavebnému povoleniu a územnému konaniu. "Kým to bolo mimo zastavaného územia obce, nebol problém, pretože to ide verejnou vyhláškou, ale nebolo by to efektívne, ani možné, lebo niektoré domy sú pod úrovňou cesty. Nedá sa docieliť spád. Takže musí ísť po súkromných pozemkoch. Urobili sme 75 nájomných zmlúv o zriadení vecného bremena. Bolo nutné vysvetliť ľuďom aj to, prečo začíname s kanalizáciou od Sabinova, nie v obci. Logicky, keď je prívodná stoka od Sabinova k obci urobená a keď napojím len jeden dom, tak ho môžeme spustiť. Aj keby som mal celú Červenú vodu urobenú a nemám prívodnú stoku, tak je to nanič. Sú to zahrabané peniaze. Keď sa urobí prívodná stoka, tak to bude ľahšie. Potom aj z vlastným zdrojov ak sa nám uvoľní len stotisíc korún, môžeme napojiť dva alebo tri domy."
Obec je kompletne napojená na vodovod a splynofikovaná. "S tým bol tiež problém. Malé obce nie sú pre plynárov rentabilné. Preto sme sa spojili s obcami Jakovany, Ľutina, Olejníkov, spracoval sa projekt líniovej stavby. U nás je regulačná stanica plynu. Naša obec bola do určitej doby investorom, kým to neprevzal Slovenský plynárenský priemysel. Stálo nás to 10, 8 milióna korún. Od roku 2000 sme plynofikáciu spustili. Teraz sa spúšťajú ostatné obce."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš