valného zhromaždenia Medzinárodnej únie horských vodcov (UIAGM) v slovinskom Blede aj traja zástupcovia Národnej asociácie horských vodcov (NA HV) SR. Okrem toho absolvovali aj rokovanie technickej komisie UIAGM.
"Hovorilo sa priamo aj o nás. Nedávno sme začali nový vzdelávací cyklus s desiatimi kurzistami, na kontrolu k nám prišiel predseda technickej komisie UIAGM Sepp Gloggner a komisii podal veľmi pozitívnu správu. Náš systém vzdelávania horských vodcov spĺňa podľa tejto hodnotiacej správy všetky kritériá UIAGM a v ničom nezaostáva za alpskými krajinami," uviedol viceprezident NA HV Oleg Štulrajter.
Ako dodal, v technickej komisii sa viedli aj diskusie o možnosti zjednotenia povinnej praxe vodcov ašpirantov a o ich právach. "U nás máme zaužívané, že po dvojročnom vzdelávacom kurze dostane absolvent osvedčenie, že sa stáva vodcom - ašpirantom. Čaká ho povinná ročná prax pod dohľadom kvalifikovaného vodcu a predpísaný počet túr rôznej obtiažnosti, až potom príde na rad záverečná skúška a vydanie licencie," upresnil O. Štulrajter.
Slovenských vodcov na zhromaždení prekvapilo, že do únie chcú vstúpiť aj Česi. "Je pravdou, že vysoké hory nemajú, ale na druhej strane z Prahy do Álp nie je ďaleko. Zatiaľ sa však o ich vstupe nerozhodovalo, to bude ešte dlhý proces," dodal.
Paradoxne vyznelo aj konštatovanie, že poľské vodcovstvo upadá do krízy. Dôkazom je aj neprítomnosť zástupcov z Poľska na valnom zhromaždení. "U nás v Tatrách nám boli práve poľskí kolegovia často dávaní za vzor. Myslím, že ich cestou by sme ísť nemali," dodal O. Štulrajter.
Z rokovania UIAGM si slovenskí vodcovia odviezli domov aj iný poznatok. Vo väčšine členských krajín je totiž veľmi silné prepojenie medzi vodcami a horolezeckými zväzmi. Práve horskí vodcovia ako ľudia s najvyššou možnou kvalifikáciou pre hory školia aj budúcich inštruktorov horolezectva. Na Slovensku to neplatí, naopak, stáva sa, že inštruktori zväzu neškolia len vlastných členov, ale často pod hlavičkou zväzu robia tzv. "čierne" vodcovstvo bez licencie.
Národná asociácia horských vodcov SR združuje v súčasnosti okolo 40 profesionálnych horských vodcov. Asociácia sa oficiálne stala súčasťou Medzinárodnej únie v roku 1996. "Na takú malú krajinu máme pomerne silnú základňu, dôkazom je aj terajší vzdelávací cyklus. Napríklad v Nemecku, čo je podstatne väčšia krajina, im nastupuje do cyklu asi šesť ľudí, u nás desať," upresnil viceprezident NA HV.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš