o rozpočte sa zapojilo 11 diskutujúcich, pri investičnej výstavbe ich bolo ešte o jedného viac. Celkový objem mestského rozpočtu na rok 2004 činí jednu miliardu 93 miliónov korún. Mesto ráta s dlhodobým úverom vo výške takmer 75 miliónov. Z toho je 46,5 mil. eventuálna podpora zo Štátneho fondu rozvoja bývania, prípadne komunálny dlhodobý úver na dokončenie výstavby nájomných bytov na Majakovského a Sabinovskej. S čiastkou 28,4 mil. Sk sa počíta ako s dlhodobým investičným úverom na realizáciu investičnej výstavby.
V rozprave rezonovali iné čiastky. Opozičný poslanec Juraj Hurný druhýkrát otvoril problém prezamestnanosti radnice. Podľa jeho údajov je tam 195 úradníkov, ktorí berú priemernú mzdu 16 a pol tisíc (po očistení od platov a odmien primátora, viceprimátorov, kontrolórov a poslancov). "Zdá sa mi, že tých úradníkov je na mestskom úrade veľa. Preto navrhujem urobiť personálny audit. A viem aj presne, z ktorých prostriedkov. Z čiastky 750-tisíc korún určenej na nákup dopravného prostriedku," povedal Hurný, čím otvoril ďalšiu tému, nákup vozidla v celkovej cene 1,5 milióna.
Primátor Milan Benč sa na zastupiteľstvo pripravil, evidentne tento útok očakával. Vytiahol a na monitore ukázal tabuľku s údajmi, podľa ktorých zarábajú úradníci v priemere 13 a pol tisíc. "Pán Hurný, by si sa mal ospravedlniť novinárom, že si dal zlé informácie," odkázal primátor oponentovi. V ďalšej tabuľke mal pripravený aj rozbor o stave vozového parku radnice. Ďalej rozprava sa točila okolo niektorých čiastkových položiek. Ivan Benko (NEKA) navrhol dať "smiešnych pätnásťtisíc" na realizáciu faksimile erbových listín mesta. Vasiľ Janko (DS) chcel presunúť z investičných akcií peniaze na školské bazény, aby mohli byť sprístupnené verejnosti. "Viem, že niektoré parkoviská počkajú," podotkol.
"Všetci, ako tu sedíme, si vieme predstaviť optimistickejší rozpočet. Situácia je taká, aká je," poznamenal predseda finančnej komisie, poslanec Milan Berdis (SDĽ). Podľa Jozefa Kužmu (DS) je filozofia rozpočtu dobrá, ale prekáža mu, že sa rozpredáva majetok, ale sa nekupuje a neinvestuje. To sa odzrkadľuje napríklad aj pri problémoch s riešením dopravy či priemyselných zón.
Do vážnej debaty zasiahol poslanec Ján Čižmár (SDĽ) veselším tónom. "Rád pozorujem vtáky... Je viac druhov škorcov, najhorší z nich je škorec čikútavý. Ten mi robí okolo domu toľko neplechy. Mne takého škorca čikútavého pripomína poslanec Hurný," zaperlil Čižmár. Svoju reč ukončil slovami: "A pointa z môjho vystúpenia je takáto, že radšej by som bol, keby patril k škorcom odlietavým."
Vášne zbĺkli aj pri príspevku Milana Lacuu (SDĽ), ktorý svojmu kolegovi Jurajovi Bujdosó (SDKÚ) vmietol do tváre: "Tvoj príspevok nebol prínosom, ale zdržiavaním."
Diskusia k plánu investičnej výstavby bola menej emotívna a viac vecná, než debata o rozpočte. Poslanci presadili aj niekoľko zmien. Prešiel Hurného návrh, aby sa nezakupovalo tlmočnícke zariadenie, ale 1,2 milióna korún bolo presunutých na výstavbu cyklistického chodníka na Sekčove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš