sa do nej v troch kategóriách zapojilo 72 autorov z Čiech a Slovenska s 262 prácami.
"Súťaž sme vyhlásili, pretože chceme podporiť amatérsku tvorbu, prípadne posunúť jej kvalitatívnu úroveň," uviedla Tatiana Hoholíková, vedúca redaktorka časopisu, ktorý pre milovníkov prírody vydávajú Štátne lesy TANAPu. "Dostávame tak aj zaujímavé podnety," doplnila.
Súťažné fotografie hodnotila trojčlenná porota. Pod vedením jej predsedu, fotografa Jozefa Česlu, v nej pracovala aj výtvarníčka Eva Kuchárová a člen redakčnej rady, iniciátor súťaže a amatérsky fotograf Ján Slivinský. "Kvalita fotografií šla hore. V kategórii Človek v prírode sa však ešte objavovali snímky rodinného charakteru, menej bolo takých, ktoré vystihli tému. Výrazne upútal autor, ktorý odfotil záber, aký sa ešte v súťaži neobjavil - ľudí v miestnom kroji na pozadí Tatier. Malo to taký plickovský prístup," vyjadril sa predseda poroty Jozef Česla. Napokon autor Ivan Martinček z Tatranskej Kotliny získal v kategórii Človek v prírode za snímky Chlapec z Lendaku a Goralské tóny prvé miesto.
Najviac zastúpenou bola kategória Krásy tatranskej prírody. V nej bol najlepší Maroš Detko z Revúcej. Medzi ocenenými však boli aj autori z domáceho regiónu, Peter Šaling a Jozef Mackovjak, obaja z Popradu. "V tejto kategórii bola kvalita väčšinou nadpriemerná, možno aj vďaka digitálnej technológii začínajú autori pracovať systematicky, vidieť u nich silné obrazové cítenie a tvorivý prístup," dodal Jozef Česla. Najslabšou bola tematická kategória Čo ma v Tatrách trápi. "Autori síce negatívne javy v Tatrách vidia, vedia ich dokonale popísať v texte, ale nevedia sa vyjadriť obrazom," upresnil. V tejto kategórii si prvé miesto obhájil Vladimír Vlček z Liptovského Mikuláša.
Najlepšie súťažné práce budú môcť vzhliadnuť aj návštevníci Tatier na výstave v Múzeu TANAPu v Tatranskej Lomnici. Tá je plánovaná na prelom decembra a januára.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš