Korzár logo Korzár Spiš

Odorínsky kňaz chce od farníkov viac peňazí, vypracoval aj cenník za obrady

Odorín - Zrejme prvý oficiálny cenník za cirkevné obrady vznikol vo farnosti Odorín v okrese Spišská Nová Ves. Správca farnosti Roland Ferenc doručil

svojim farníkom list, v ktorom im oznamuje taxy za služby na pohreboch a sobášoch. Kostolník má za pohreb dostať 150 korún, za sobáš rovnú stovku. Rovnaké sumy platia aj u kantora a zvonára. "Kňaza, keďže ide o dar, každý ohodnotí podľa svojej vôle," upresňuje R. Ferenc v liste veriacim, ktorý má redakcia KORZÁRA k dispozícii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Farníkov v ňom ďalej vyzýva k vyšším finančným príspevkom, pretože doterajšie nestačia. Argumentuje konkrétnymi číslami - v októbri mala odorínska farnosť (okrem Odorína pod ňu patria obce Jamník a Danišovce) výdavky 13 679 korún. Je tom napríklad inkaso 6960 korún, tisícka na telefón, 4012 korún poistné za budovu novej fary. Príjem za sobáše a z peňazí vyzbieraných v kostoloch do zvončeka predstavuje spolu 8306 korún.

SkryťVypnúť reklamu

"Ako mám s takým príjmom vykryť tento výdaj? Naozaj si uvedomme, že takýto zvonček nestačí, ak tam bude väčšina dvoj- či päťkorunáčok. Dávajme tam minimálne desaťkorunáčky. Ofera na prvú nedeľu má byť minimálne o dvadsiatkach. Inak sa to naozaj nedá utiahnuť," konštatuje v liste určenom farníkom. V jeho závere pripomína, že veriaci majú v cirkvi najprv povinnosti a až potom práva. "Nečudujme sa preto, ak tieto povinnosti budem od vás ako váš duchovný aj požadovať. Plňme si ich, aby nie mojou vinou pri krste, pohrebe či sobáši nedošlo k nedorozumeniu..." končí svoj list R. Ferenc.

"Sú to vyhrážky? Vari nám nepochová zosnulého alebo nepokrstí dieťa, keď nebudeme platiť, ako chce?" pýtajú sa ľudia. Odorínsky farár odmieta tvrdenie, že ide o hrozbu. "Má to byť pripomenutie povinností. Piate cirkevné prikázanie káže podporovať cirkevné ustanovizne. Nie je to hrozba, len chcem pripomenúť farníkom, že majú aj tieto povinnosti," uviedol v rozhovore R. Ferenc. Krst, sobáš či pohreb odslúži bez ohľadu na to, kto ho o to požiada. Tým, čo neprispievajú na farnosť, však "pripomeniem ich povinosti".

SkryťVypnúť reklamu

Zdôraznil, že ide farský list a celá záležitosť sa týka len odorínskej farnosti, preto nevidí dôvod na medializáciu. Každý farník má k nemu dvere otvorené, ak sa chce informovať o akejkoľvek veci. Na margo prvého cenníka za cirkevné obrady uviedol: "Nie je to cenník. Ide o odporúčanie, aby sa ľudia vedeli zorientovať. Často za mnou prídu a pýtajú sa ma, koľko majú dať napríklad kostolníkovi. Sú to orientačné ceny," vysvetľuje R. Ferenc.

O tomto liste informoval aj pomocného biskupa Spišskej diecézy Štefana Sečku. Biskupský úrad v Spišskom Podhradí však jeho obsah nepozná. Stanovisko nám jeho predstaviteľ prisľúbil po oboznámení sa s listom.

Na platenie za cirkevné obrady sme sa opýtali hovorcu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Mariána Gavendu (na snímke). "Za sviatosti sa zásadne nesmie platiť," zdôrazňuje. Kňaz je podľa jeho vyjadrenia platený za to, aby tieto sviatosti vysluhoval. Ak niekto dá farárovi peniaze, ide o jeho dobrovoľný dar, ku ktorému ho nikto nenúti. "Je to zvyk. Ak niekto chce, môže dať na omšu. Vieme, že sa to robí všade," dodal M. Gavenda.

SkryťVypnúť reklamu

Každá farnosť má podľa neho mať ekonomickú radu, v ktorej sú zastúpení aj veriaci a tí by mali vidieť do všetkých účtov farnosti. "Ak sa im niečo nezdá, môžu sa obrátiť na otca biskupa, ktorý ich podozrenia nechá prešetriť," radí M. Gavenda. Apel na veriacich, aby dávali do zvončeka minimálne desaťkorunáčky, a nie len dvoj a päťkorunáčky, považuje za neopodstatnený. "Ak by som chcel, vhodím do zvončeka päť dvojkorunáčok," dodáva s úsmevom.

My dodávame, že situácia až taká úsmevná nie je. Mnohí Odorínčania s nevôľou hľadia na novú budovu fary, ktorá vyrástla za starou farou. V nej vidia aj príčinu súčasných finančných problémov. Správca farnosti odmieta súvislosť medzi novou farou a výzvou na vyššie finančné príspevky. "Stavbu sme skončili bez dlžôb. Náklady na život v tejto novej budove sú o polovicu nižšie ako v starej," hovorí R. Ferenc. Podľa jeho slov má každý z veriacich dvere na fare otvorené. Ako dodal, veď sa budovala za ich peniaze...

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 374
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 784
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 599
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 773
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 625
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 411
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 714
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu