vstupom Slovenska do Európskej únie a novými pracovnými príležitosťami.
„Denne požiada o pridelenie štátneho občianstva v Prešovskom kraji priemerne 5 cudzincov, hlavne z okresov Poprad a Prešov. Žiadateľmi o slovenské štátne občianstvo v Prešovskom kraji sú hlavne občania Ukrajiny, Juhoslávie, Afganistanu, Pakistanu a v poslednej dobe aj občania Česka, ktorí boli prepustení zo štátneho zväzku alebo boli k zrušeniu donútení za účelom vzdelania alebo podnikania v Čechách," uviedla pre novinárov Anna Knapová z oddelenia štátneho občianstva a matrík Krajského úradu (KÚ) v Prešove.
Rozhodovať o udelení štátneho občianstva je v kompetencii Ministerstva vnútra SR, ale prostredníctvom krajských úradov. K žiadosti na udelenie štátneho občianstva je nutné priložiť potvrdenie o nedoplatkoch na daniach, živnostenský list alebo potvrdenie od zamestnávateľa o príjme, výpis z registra trestov, ak u nás žije žiadateľ kratšie ako 10 rokov, tak aj z domovskej krajiny, životopis a matričné doklady preložené do slovenčiny a pokiaľ žiada aj o občianstvo pre dieťa, druhý rodič musí dať notárom overený súhlas. Ministerstvo si môže vyžiadať ešte ďalšie potvrdenia alebo stanoviská, napríklad z polície alebo priamo od žiadateľa. Najstarší žiadatelia o slovenské občianstvo v Prešovskom kraji mali vyše 80 rokov. Išlo väčšinou o ľudí, ktorí žili dlhé roky v Amerike a na Slovensku chcú dožiť starobu.
„Krajský úrad šetrí, či súhlasia slovenské preklady dokumentov s originálmi. Komisia overí ich znalosti slovenčiny. Stanovisko dáva aj príslušný mestský alebo obecný úrad, kde cudzinec žije a taktiež cudzinecká polícia. Ak žiadateľ nespĺňa podmienky, ministerstvo nemusí štátne občianstvo udeliť. Prvou podmienkou je trvalý pobyt na Slovensku najmenej päť rokov a znalosť slovenského jazyka. Výnimku tvorí uzavretie manželstva so slovenským občanom. Ďalšou výnimkou je, ak cudzinec podniká alebo pracuje vo vede, výskume, kultúre, teda jeho práca je prínosom pre SR, vtedy žiadateľ nemusí spĺňať podmienku trvalého pobytu, ani ovládať slovenský jazyk. Máme teraz prípady, väčšinou Číňanov a Vietnamcov, ktorí podnikajú v obchode, chodia s tlmočníkom, majú tu iba prechodný pobyt za účelom podnikania. Napriek tomu Ministerstvo vnútra SR udeľuje podľa výnimky štátne občianstvo pre prínos v ekonomickej oblasti. Ak požiadajú rodičia o štátne občianstvo SR a uvedú, že majú ešte maloleté deti, aj keď s nimi nežijú a zostanú napríklad so starými rodičmi v Číne, tak zákon hovorí, že deti sledujú štátne občianstvo svojich rodičov," vraví A. Knapová.
Zbavení slovenského štátneho občianstva môžu byť ľudia len na vlastnú žiadosť a musia doložiť prísľub iného občianstva alebo doklad o inom občianstve. Zo štátneho zväzku nemožno prepustiť občana, ak je voči nemu vedené trestné stíhanie alebo nebol vykonaný jeho trest na území SR, prípadne má daňové nedoplatky voči našej krajine. Správne poplatky za prepustenie zo štátneho zväzku sú podľa vzdelania. So základným vzdelaním 20- tisíc, so stredoškolským vzdelaním 25-tisíc a s vysokoškolským vzdelaním 35-tisíc korún, aj keď ho ukončil v inej krajine. Nový návrh zákona, podľa A. Knapovej hovorí o jednotnej sadzbe za prepustenie 20-tisíc korún bez ohľadu na vzdelanie. „V prípade bývalých československých občanov by poplatok za prepustenie mal byť 500 korún."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš