očiam, že to išlo. Odvtedy rapídne klesá. Zrejme nie je až taký problém v zrážkach, ale ktosi drží ten ventil a otvára ho, ako jemu vyhovuje. Možno má niekto záujem na likvidácii rekreačnej oblasti na Domaši. Najviac tým trpí Valkov, lebo je na začiatku. Valkov, ako rekreačná oblasť, nemá šancu v lete fungovať. Uplynulá sezóna bola jedna z najhorších, odkedy tu pôsobíme. A to je už dvanásť rokov. Niektoré zariadenia ani neotvorili. My sme mali kapacitu využitú iba na päťdesiat percent. Prišli náhodní rekreanti na jednu dve noci. Bolo to tu bahnité a smradľavé. Je to negatívna reklama na niekoľko rokov,"
povedal majiteľ rekreačného zariadenia na Valkove František G., ktorý vidí budúcu sezónu pesimisticky. "Neverím, že to dokážu naplniť," dodal.
Týmto stavom sú znepokojení starostovia obcí zo Združenia Veľká Domaša (ZVD). Tí poslali otvorený list na Odbor životného prostredia Krajského úradu v Prešove (OŽP KÚ), ministerstvu životného prostredia, parlamentnému výboru pre životné prostredie NR SR a ďalším inštitúciám. Žiadajú v ňom vykonanie opatrení vzhľadom na daný stav a žiadajú minimálnu výšku hladiny vo vodnej nádrži pred a počas letnej sezóny na úrovni 159 metrov nad morom zapracovať do manipulačného poriadku.
"Čakáme na odozvu. Beriem, že je málo vody, tá chýba všade. Ale ja musím obhajovať naše záujmy. Chápem aj ich argumenty, že voda je potrebná pre priemysel a zavlažovanie. Niečo sa s tým však musí robiť, začína to tu všetko zarastať. Chcem, aby sme spoločne hľadali účinné riešenie. Máme tu dvesto miliónov z Európskej únie na investície do cestovného ruchu," povedal starosta obce Bžany (okr. Stropkov) a predseda ZVD Miroslav Fečko. Tie musia byť investované do októbra budúceho roka. Už tento rok chcú začať s výstavbou informačného centra. Na budúci s cestou a parkoviskami na Valkove. Obávajú sa, či bude pre koho. Na základe ich intervencií sa množstvo vypúšťanej vody znížilo na 4,4 metre kubické za sekundu. "Predtým mi hovorili odborníci, že taká úroveň spôsobí ekologickú katastrofu. Nič sa však nestalo," dodal Fečko.
Slovenský vodohospodársky podnik, ako štátny podnik povodia Bodrogu a Hornádu závod Košice, pripravil manipulačný poriadok na súčasné podmienky na 4,9 metrov kubických za sekundu. Je to pokles zo 7,9 kubíkov oproti minulému obdobiu.
"My sme na všetky jednania o manipulačnom poriadku prizývali zástupcov Združenia Veľká Domaša. Po dohode s nimi sme prietok znížili na 4,4, čo je krízový stav z toho dôvodu, že je deficit vlahy. Pozorujeme to už päť rokov, ale za posledné tri roky je to najakútnejšie. Treba otvorene povedať, že je prítok menší, ako sa vypúšťa, ale vodná nádrž nie je určená len na rekreáciu," povedal vedúci OŽP KÚ František Kurilla.
Táto viacúčelová nádrž bola budovaná predovšetkým ako protipovodňová, ktorá zberá vodu z území terajšieho stropkovského, svidníckeho a z častí medzilaboreckého a bardejovského okresu. Takisto v rámci vypúšťania vytvára optimálny tok vody pre priemysel a spodné vody, aby nedošlo k poklesu v studniach v južnej časti vranovského a trebišovského okresu v náväznosti na Maďarskú republiku. "My sa na tento problém nepozeráme len ako na turistický, teda len na to, čo je nad hrádzou, ale aj na to, čo je pod ňou. Ako vodohospodársky orgán sme povinný vytvárať trvalo udržateľný rozvoj, aby nikto nedoplácal na tento stav. Našou snahou nie je, aby bolo maximum vody, ale optimum."
Jesenná prognóza zrážok je deficitná. Bude prebiehať monitorovanie zrážok počas zimného a jarného obdobia. "V júni budeme mať vyhodnotený celý rok. Podľa toho bude pripravený nový manipulačný poriadok. Dovtedy bude platiť terajší stav. Možno, že to pôjde nižšie aj na štyri alebo tri a pol kubíka. Určite to nebude v rovnováhe, pretože potom by sa stratil protipovodňový účel nádrže. A to si nemôžeme dovoliť."
K tomu, že úplne odkryté dno v Bžanoch zarastá, povedal, že je to pochopiteľné, keď tam nie je voda a je to na správcovi, aby zarastanie odstránil. Na adresu podnikateľov, ktorí majú pocit, že ide o likvidáciu rekreačnej oblasti na Domaši, vyhlásil: "Nechceme nič zlikvidovať, práve my sme sa priklonili na ich stranu, že vypúšťame na hranici krízového stavu." Predpokladá, že do budúcoročnej sezóny bude hladina dostatočná aj keď nemôže zaručiť, že to bude do výšky, ktorú požaduje ZVD.
"Čo sa týka májového vzostupu hladiny. Hladina sa zvýšila vplyvom zrážok. Nemuseli byť priamo v okrese Stropkov, ale do nádrže boli privedené z iných okresov. Nebolo to žiadnou zmenou manipulačného poriadku," dodal F. Kurilla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš