Prešov - Násilie páchané na deťoch a manželoch je celospoločenským problémom. Popri zmenách v Trestnom zákonníku si život vyžiadal aj ďalšie
Kamila Hrabčáková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
legislatívne zmeny, ktoré súvisia so spolužitím manželov a detí v rodinách. Novela Občianskeho zákonníka, účinná od 1. januára 2003, má dve ustanovenia, ktoré riešia problematiku násilia v domácnostiach.
„Prvé ustanovenie hovorí, že pokiaľ existuje psychické alebo fyzické násilie manželov, na ktoré môžu doplatiť aj deti a spolužitie je neznesiteľné, môže súd na návrh jedného z manželov alebo rozvedených manželov obmedziť, či zrušiť užívacie právo na byt druhého z nich. Druhé ustanovenie sa týka tých prípadov, kde po rozvode manželstva súd do účinnosti novely zaviazal jedného z manželov zabezpečiť druhému náhradné ubytovanie alebo prístrešie. Novela rieši túto situáciu tak, že ak súd rozvedie manželov a je predpoklad, že aj naďalej zo strany jedného z bývalých manželov bude vyvíjané voči druhému násilie a ich ďalšie spolužitia nie je možné, súd rozhodne, že takému manželovi bytová náhrada nepatrí," uviedol vedúci sociálneho odboru Krajského úradu v Prešove Tomáš Hangoni.
Už v návrhu na rozvodové konanie je potrebné uviesť, že poškodený žiada súd, aby nebol zaviazaný nájsť vhodné ubytovanie pre manžela s odôvodnením, že ďalšie užívanie spoločného bytu by bolo neznesiteľné a je predpoklad, že partner sa aj naďalej bude dopúšťať násilia. Súd by mal vykonať všetky opatrenia pre objektívne rozhodovanie, aby sa podanie manželky nestalo účelovým. Potrebné sú výpovede príbuzných, susedov, lekárske správy, psychologický posudok a podobne.
V Prešovskom kraji úrady zaznamenali po novelizácii len dva prípady zrušenia užívacieho práva z dôvodu preukázaného násilia, aj to iba v okrese Prešov. T. Hangoni pripúšťa, že prípadov, kde je také rozhodnutie potrebné, je oveľa viac, prakticky sa jedná o väčšinu rozvodových manželstiev. Problémom je však slabé právne povedomie občanov, ktorí nevedia, že súd nebude konať nad rámec podaného návrhu.
„Sociálno - právnu pomoc týraným osobám poskytnú oddelenia sociálno - právnej ochrany a prevencie detí a mladistvých príslušného okresného úradu v mieste trvalého bydliska osoby. Majú vo svojej náplni aj poradenstvo rodinám, v ktorých je páchané násilie. Týraným manželom pomôžu sformulovať tento problém do rozvodového návrhu na súd i spísať trestné oznámenie. Tieto oddelenia sú spôsobilé a kompetentné konať aj ďalej, v súčinnosti s orgánmi činnými v trestnom konaní. Zastupujú rodinu ako kolízny opatrovník aj pred súdom," dodal T. Hangoni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš