Kežmarku, odkiaľ pochádza jedna z obetí železnej opony.
"Nedávno sme oslávili 17. november. Žiaľ, tento deň už pomaly nikomu nič nehovorí. Bývalí politickí väzni to vnímajú citlivo. Medzi obeťami minulého režimu je aj Kežmarčan Ondrej Brejka. Práve jeho otec bol začiatkom 90. rokov iniciátorom myšlienky na vytvorenie pamätníka," uviedol predseda slovenskej sekcie Svetového združenia bývalých československých politických väzňov František Bednár.
Kežmarčan Ondrej Brejka bol usmrtený pri pokuse o útek z Československa v roku 1980. Dodnes nemohol byť dôstojne pochovaný. "Práve preto, aby sme si pripomenuli obete železnej opony, ktorých životy vyhasli na hraniciach, vypracovali sme projekt pamätníka. Bude zrejme prvým svojho druhu na Slovensku a jeho odhalenie bude spojené s prevozom telesných pozostatkov O. Brejku. Jeho otec sa už toho nedožil," dodal F. Bednár.
Posun v realizácii projektu nastal v týchto dňoch. Ministerstvo financií poskytne na pamätník deväťdesiattisíc korún z výnosov z lotérií. Pôvodný finančný plán síce hovorí o sume 200-tisíc, ale členovia Svetového združenia bývalých československých väzňov sa tešia aj tejto sume. "Nebude to síce stačiť na prevoz pozostatkov, ale aspoň pamätník z toho zrealizujeme. Ostatné financie zoženieme z verejnej zbierky," dodal F. Bednár.
Podľa jeho slov bude súčasťou mramorového pamätníka aj tabuľa, ktorá pripomenie, že v období totality prišli na hraniciach o život asi štyri stovky ľudí z bývalého Československa - väčšinou zastrelením, utopením, elektrickým prúdom a inými metódami.
"Vítam túto iniciatívu, myslím si, že je na čase, aby sme si uctili pamiatku ľudí, ktorí zahynuli úplne nezmyselne, často pri úteku za slobodou," uviedol na margo pamätníka primátor Kežmarku Igor Šajtlava.
Pamätník bude odhalený na starom cintoríne v centre mesta 13. apríla, teda v Deň nespravodlivo stíhaných.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš