slovami. „Potreba konfrontácie v umeleckej tvorbe je jednou z podmienok jej vývoja. AP chce prispieť k naplneniu tejto podmienky."
Do roku 1989 bolo toto podujatie súčasťou komunistickej výchovy s dostatkom financií. Po tomto roku sa organizácie ujali študenti a jeho budúcnosť vyzerala nádejne. V roku 1993 to však vyzeralo, že AP zanikne, keby jeho organizovanie nebola garantovala aktivita učiteľov a Katedry estetiky Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove.
„Vedel som, že vysokoškoláci sa musia prirodzene vrátiť k tomu, čím sú pre nás zaujímaví. Chcú osobitým spôsobom reflektovať svet. Neuspokojujú sa s nejakou oficiálnou verziou, sú vždy nonkonformní," povedal K. Horák. Osobitosť tohto ročníka videl v tvorivých dielňach s mladými režisérmi. „Okrem toho tu boli zaujímavé zahraničné divadlá (Dekadentní divadlo Beruška z Brna a Teatr Cogitatur z Katowic - pozn. red.), a zároveň súbory z VŠMU a Štúdio 12. Tie tvorili rámcový program, ktorý mal inšpirovať aktívnych divadelníkov vysokoškolákov amatérov, ktorí prichádzajú z hlavných vysokoškolských centier. Pozitívom je, že opäť ožili."
Organizácia AP býva prepojená na divadlá Alexandra Duchnoviča a Jonáša Záborského, čím sa vytvára aj vnútroprešovská aktivita k miestnej kultúrnej produkcii. „Mojou ambíciou je smerom k DJZ pripraviť z vlastných zdrojov nejakú generáciu, ktorá by v prepojení na našu vysokú školu vychovala ročník profesionálnych hercov."
Akademickými Prešovmi prešlo niekoľko osobností umeleckého života ako Boris Farkaš, Ivan Sogel, Gita Šukajlová, Ján Zambor, Rudo Sloboda, Ivan Hudec, Ján Švantner, Dušan Mitana, Dušan Dušek a ďalší.
„Myslím si, že AP zohráva pozitívnu úlohu pri výchove mladej slovenskej inteligencie. Aj keď tie podmienky nie sú optimálne, mám pocit, že nie sú vždy rozhodujúce. Verím v nezastupiteľné miesto umenia a umeleckej tvorby v živote mladého človeka a zároveň, že tvorba hodnoty nie je zanedbateľná. Pocítiť okamih tvorby nie je ničím nahraditeľný. Skutočnosť, že viete hodinu zabávať ľudí a rozumejú vám, že ste našli jazyk a tému, ktorá ich zaujíma, je jedinečná. Môžete o tom počuť, čítať, ale keď to viete robiť, to je úžasný zážitok."
František PASTIRČÁK
Laureáti AP 2003
V kategórii vlastnej tvorby sa o prvé miesto podelili Lýdia Sobeková (PU) a Radoslav Tomáš (Univerzita Komenského Bratislava) (obaja za poéziu) a Martin Jurčo (Univerzita Konštantína Filozofa Nitra) a Michal Bočák (PU) (obaja za publicistiku). Do súťaže poslalo svoje práce 51 autorov v kategórii poézie, 12 v kategórii prózy a ôsmi v kategórii publicistika. Reprezentovali VŠ z Bratislavy, Nitry, Prešova, Banskej Bystrice a Trnavy.
Z účastníkov súťaže v umeleckom prednese, ktorých bolo najviac z hostiteľskej univerzity a okrem nich ešte prišli z Banskej Bystrice a Nitry, získali prvé miesta Petra Fridrichová (Univerzita Mateja Bela Banská Bystrica) a Soňa Šebová (PU) (obe recitovali prózu).
(TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš