audio a video záznamy zo zasadnutí poslaneckého zboru je umožnené len pracovníkom Mestského úradu. Toto uznesenie navrhol zrušiť poslanec Stanislav Varga (DS), ale mesto k tomu vyzvalo aj Občianske združenie (OZ) Rés Publica - Vec verejná, odvolávajúc sa na zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Mestský parlament však reagoval odmietavo. Dodávame, že za zrušenie hlasoval len Varga, šiesti sa hlasovania zdržali a proti bol Ján Žulták (HZDS). Uznesenie teda ostalo v platnosti.
Zaujal nás tento problém, zvlášť, ak sa len nedávno podobným sporom zaoberal Ústavný súd SR v prípade postupu zastupiteľstva v Považskej Bystrici voči občanovi, ktorý si chcel v roku 2002 vyhotoviť fotografie z hlasovania poslancov. ÚS SR dal sťažovateľovi za pravdu a mesto stáli súdne trovy 40-tisíc korún. Táto téma bola na pretrase aj na verejnej diskusii, ktorú zorganizovalo OZ Rés publica s občanmi a poslancami. Z pléna odzneli adresné otázky voči prítomným poslancom, mimochodom prišli piati z 11-členného zboru, týkajúce sa hlasovania k uzneseniu. Občania sa pýtali aj preto, že niektorí z prítomných poslancov sa na zastupiteľstve nezúčastnili a teda nepoznali ich názor. Jána Žultáka vyzvali, aby vysvetlil prečo hlasoval proti. "Nemyslím si, že týmto uznesením porušujeme zákon. Mesto predsa robí videozáznam zo zastupiteľstva a občania si ho môžu kedykoľvek pozrieť. Nebránime nikomu v prístupe k informáciám," reagoval.
Varga však trval na tom, že uznesením sa porušuje zákon a argumentoval, že minimálne 2-3 roky predtým sa záznamy zo zastupiteľstva nerobili. "Videl som napríklad záznam, ktorý nevyznel vierohodne, lebo na ňom nebolo vidieť ucelené hlasovanie poslancov."
Viera Čížeková ( DS) na priamu otázku odpovedala, že pre ňu je tento spor nedôležitý. Výhradu však mala k tomu, že robiť niekoľko záznamov je zbytočná duplicita, ale v zásade nie je proti. Podľa poslanca Jána Hrinka (SDA) tu nejde o princíp, ale o zbytočné vybíjanie energie a provokáciu. "Pokiaľ viem, zákon o prístupe k informáciám má svoje mantinely." Dáša Drábiková (SDA) však reagovala vášnivejšie. "Mrzí ma, že sa spor povyšuje nad dôležitejšie a väčšie problémy. Milšie by mi bolo, keby sa ľudia zúčastňovali zasadnutí, veď sú verejné a nespoliehali sa na videozáznam. V tomto prípade sa politikárči a nerieši skutočný problém." Varga opäť oponoval, že ak to nie je dôležité, nechápe prečo nie je ochota zrušiť nesprávne uznesenie. "Neberme občanovi právo vybrať si kedy a ako získa informácie. Nech mu spôsob neurčuje úradník."
Na stránkach mestského spravodajcu reagoval aj zástupca primátora Ladislav Tomko. Podľa jeho názoru mestské zastupiteľstvo nie je atrakcia. "Neviem si predstaviť, že by počas mestského zastupiteľstva cvakalo niekoľko fotoaparátov, zopár kamier, osobne by som sa cítil ako na atrakcii. Zasadanie má mať dôstojný priebeh," uviedol a pripomenul, že giraltovskí poslanci nehlasujú anonymne, ako to bolo v prípade Považskej Bystrice.
Na základe skúseností zo zasadnutí zastupiteľstiev v iných mestách poznamenávame, že natáčanie VHS záznamu nie je pravidlom. No ešte sme sa nestretli s tým, aby niektorý z poslaneckých zborov mal výhrady k fotografovaniu, či nahrávaniu výrokov poslancov zo strany novinárov, alebo prítomných občanov. Uvedomujú si totiž, že sú volení verejnosťou a tá má právo a chce kontrolovať ich prácu, či riešenie problémov v prospech obyvateľov toho - ktorého mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš