vzájomnej zmluvy, ktorú mesto uzavrelo s Lidlom.
Podľa plánov chce spoločnosť, ktorá má už na Slovensku sieť dvadsiatich predajní, stavať na pozemku, ktorý zasahuje aj do časti autobusových nástupíšť. Ako istú protihodnotu sľúbilo mestu postaviť toľko absentujúcu budovu, v ktorej by bol priestor pre obslužný personál SAD a tiež pre cestujúcu verejnosť. Kežmarskí poslanci schválili predaj pozemku za cenu dvetisíc korún za meter štvorcový. Lidl spolu kúpi od mesta 5 700 „štvorákov." Podľa posledných rokovaní sa obe strany dohodli aj na sume prípadnej pokuty. Ak Lidl nedostane stavebné povolenie na výstavbu predajne do konca júla 2006, zaplatí mestu pol milióna korún.
„Chceme takto predísť problémom. Môže sa stať, že Lidl predajňu nepostaví, zostane im pozemok a Kežmarok bude bez sľubovanej autobusovej stanice," upresnil primátor Igor Šajtlava.
V takom prípade by sa však mesto do výstavby obslužnej budovy pustilo samo. Použilo by na to financie z predaje pozemku a pokuty. Spolu to predstavuje čiastku 2 milióny 283 tisíc korún.
„Je to akási poistka pre prípad problémov, aby sme nezostali napokon bez pozemkov aj bez budovy autobusovej stanice," dodala vedúca oddelenia majetku mesta Agáta Perignáthová.
Poslanci sa už zoznámili aj s prepracovaným projektom budovy na terajších autobusových nástupištiach. Oproti pôvodným plánom v nej bude väčší priestor pre cestujúcu verejnosť, len štvrtina výmery pripadne prevádzke „sadky".
Lidl čaká ešte celá tortúra legislatívneho procesu, územných rozhodnutí a stavebných povolení. Na ich získanie budú potrebovať aj kladné stanoviská odborníkov na dopravu. Práve tí v minulosti upozorňovali na možný problém zahustenia križovatky v lokalite autobusovej stanice. Ak sa Lidlu podarí získať potrebné povolenia, je schopný veľkopredajňu postaviť za štyri mesiace. Popri nej má v pláne zároveň stavať sľubovanú stanicu.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš