kultúrne avíza. Naďalej pôsobili Prešovské noviny, ktoré po "zamatovej revolúcii" stále nevedeli, napriek čiastočnej konsolidácii, nájsť svoju fazónu, strácali čitateľov a prešli viacerými zmenami (napríklad na istý čas zmenili názov na Šariš), pričom postupne ustálili periodicitu na vychádzanie dvakrát týždenne (utorok a piatok). Zásadnou príčinou zmien bolo to, že v roku 1991 ich prestal vydávať okresný úrad (nástupca ONV) a noviny prešli do súkromných rúk. Dominantné postavenie získal a udržiaval Prešovský večerník. V roku 1993 vznikla prvá súkromná rozhlasová stanica v Prešove - rádio Flash, tá ale bola zameraná najmä na komerčné vysielanie, spravodajstvo poskytovala len okrajovo.
Obdobie 1994 - 1998
Komunálnych volieb v roku 1994 sa primátor Sopko nezúčastnil, Strana demokratickej ľavice nominovala Ing. Milana Benča (1951). Primátorský post však ľavičiari neobhájili, novým, prvým nekomunistickým primátorom Prešova sa stal Ing. Juraj Kopčák (1944), spoločný kandidát Kresťanskodemokratického hnutia a Demokratickej únie Slovenska (DU). Volebné výsledky boli tesné, rozhodlo 376 hlasov. Prvý Kopčák získal 5739, druhý Benč 5363 hlasov. S odstupom vyše dvoch tisíc hlasov za víťazom skončil ako tretí nezávislý kandidát Ivan Benko. Hranicu tisíc voličov ešte prekročili kandidát HZDS Ing. Jozef Gruška (2644) a kandidát Demokratickej strany a Strany podnikateľov a živnostníkov Eduard Stahovec (1980). Prepadli ďalší štyria nezávislí kandidáti, ako i kandidát Kresťanskej sociálnej únie. Svoju rolu teda vo voľbách znovu zohrala roztrieštenosť, tentoraz v neprospech SDĽ. Aj samotný J. Kopčák tipoval, že vo voľbách zvíťazí jeho súper Benč, pretože "kandidoval za SDĽ, čo je konsolidovaný politický subjekt. Je to osoba známa v Prešove a napokon je to sympatický človek".
Rozpad VPN sa odzrkadlil aj na počte poslancov. Dominantným subjektom sa stalo KDH, ktoré získalo v MsZ 27 mandátov. SDĽ získala 12 poslancov, DS 7, HZDS 6, DU 5 (jeden z nových poslancov, známy hádzanár Milan Foľta, sa však zakrátko svojho postu vzdal). Do MsZ sa dostali aj dvaja nezávislí kandidáti, okrem Benka aj Peter Biroš, neskorší riaditeľ prešovskej nemocnice. Rady nezávislých po čase rozšíril aj bývalý viceprimátor Beliš vystúpivší z KDH. Jedno kreslo v MsZ získala i Strana zelených na Slovensku (SZS). V duchu tradície obsadil viceprimátorský post porazený kandidát opozície Milan Benč.
Voľby ukázali pozoruhodný jav. Bol ním fakt, že sa v nich presadili kandidáti, ktorých meno začínalo na niektoré z prvých písmen abecedy. Mohlo to súvisieť s tým, že poradie kandidátov na poslancov bolo radené abecedne, naviac ak bolo viac kandidátov, boli zoradení na dvoch stranách. Zo 60 zástupcov ľudu malo až 19 poslancov, teda takmer tretina, "B" ako začiatočné písmeno svojho priezviska. Ďalších 26 poslancov (vrátane poslankyne s dvojitým priezviskom MUDr. Inge Eristavi-Novákovej) mali priezviská začínajúce na písmena "C" až "J", pod písmenom "K", nachádzajúcim sa na hranici prvej polovice abecedy figurovalo 7 poslancov. Z toho vyplýva pomer 52:8. Písmeno "L" mal na začiatku jediný zvolený poslanec, "M" štyria, "N" jeden (Eristavi - Novákovú nerátajúc), najvyššie v abecede boli poslanci Ing. Jozef Polačko (KDH) a Ing. Anna Straková (KDH).
(pokračovanie)
© Centrum slovanských štúdií University Hokkaido v Sappore, Japonsko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš