slov regionálneho riaditeľa SLSP v Prešove Ferdinanda Kubenka osvedčila. "Klienti mali minimum negatívnych pripomienok, a aj tie už zanikli. Skôr ľutujú našich zamestnancov, že musia stáť. Aj prístup klientov sa nám podarilo zmeniť napríklad aj pri triviálnej výchove k využívaniu elektronického bankovníctva aj za cenu toho, že sme najmä starších ľudí učili používať bankomaty," uviedol.
Na otázku, či zaznamenali zvýšený záujem obchodných sietí o terminály a teda možnosť platiť za nákupy platobnou kartou, reagoval kladne. Podľa jeho slov, záujem obchodníkov v Prešovskom kraji je väčší, ako dokážu pokryť, čo ovplyvnili na jednej strane zahraničné obchodné reťazce, ale aj prílev zahraničných turistov, ktorí sú zvyknutí platiť za služby kartou. Podobnú skúsenosť majú aj s rastom záujmu o študentské karty, cez ktoré je možné získať zľavy na koncerty, vstupy do knižníc, na odborné semináre, ale aj o pôžičky. Zmena nastala aj v tom, že stavili na osobný kontakt s klientom a keďže sa vytratila anonymita, stabilizovali ich počet.
Mimochodom, v Prešovskom kraji pôsobí 17 pobočiek SLSP a 26 filiálok. Začiatkom októbra pribudlo nové Obchodné centrum (OC) v Poprade, ktoré bude poskytovať komplexné služby klientom aj zo Starej Ľubovne a Spišskej Novej Vsi. Ostatným okresom v regióne je už od apríla minulého roku k dispozícii OC v Košiciach. Obe centrá majú samostatné rozhodovacie kompetencie, čo výrazne zjednodušuje komunikačný proces medzi bankou a klientom. Sústredili sa na segment malých a stredných podnikov a ako pripomenul riaditeľ OC Košice Róbert Koltáš, záujem je najmä o dlhodobé financovanie nehnuteľností, zo strany miest a obcí predovšetkým o získanie úverov.
Manažment SLSP si uvedomuje, že vstup do EÚ z pohľadu segmentu malých a stredných podnikov znamená otvorenie trhu slovenským firmám, ale aj zahraničnú konkurenciu, prílev investícií a možnosti získať finančné prostriedky z fondov EÚ. Položili si preto otázku, ako môže byť banka nápomocná pri kofinancovaní časti projektu, alebo predfinancovaní už schválených projektov. V tomto období preto budujú poradenstvo smerom k fondom EÚ.
"Prešovský kraj je silný na malé a stredné podniky s obratom do 30 miliónov korún ešte viac ako Košický kraj. Pre banky však neboli dôveryhodnými klientmi. Pozitívne je to, že podnikateľské prostredie sa medzitým vyčistilo a každý podnikateľ sa stáva korektným partnerom pre banku. Pripravili sme pre nich produkty šité na mieru. Mení sa aj prístup k živnostníkom. Vytvoríme útvary, v ktorých vyškolíme poradcov špeciálne pre túto klientelu," uviedol Koltáš.
Riaditeľ RR v Prešove Kubenko dodal, že do konca roku plánujú vyškoliť aj poradcov pre slobodné povolania, ktorí budú k dispozícii na každej mestskej pobočke už začiatkom roku 2004. Dodávame, že za deväť mesiacov tohto roku SLSP poskytla v Prešovskom kraji 4 525 spotrebných úverov v objeme 454 miliónov a 296 hypotekárnych v objeme 173 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš