júla do konca roka. Správcom revírov ostali posledné týždne na jeho odstrel. Záver poľovnej sezóny je známy hosťovskými, hromadnými honmi, spojenými s divadielkom poľovníckych zvykov a gulášom. Reálnu poľovačku zameranú na údržbu revíru sme absolvovali v revíri poľovníckeho zväzu Brestov - Kolejová. Pätnásť strelcov a štyria honci sa zamerali na diviaka a líšku. Muži so zbraňou na ramene usporiadali dva hony. Skoliť sa im podarilo skoliť dve líšky. Napriek tomu, že sa strelci rozostavení v lese môžu dorozumieť cez mobil, diviaka sa im streliť nepodarilo. "Sú zatiaľ ešte v kukurici, ktorej je na poliach stále dostatok," skonštatoval po akcii hospodár združenia Viliam Sabol.
Od začiatku loveckého obdobia v revíri s rozlohou takmer 2000 hektárov ulovili päť diviakov individuálne a dva kusy na spoločnej poľovačke pred dvomi týždňami. V regionálnej organizácii poľovníckeho zväzu Prešov - Sabinov sa ročne podľa V. Sabola uloví približne päťsto kusov diviaka.
Revír nad Brestovom, v okrajovej oblasti Slanských vrchov, je zaradený ako srnčí. Hospodárenie podľa celoslovensky stanoveného vzorca v ňom určuje chovať 48 kusov srnčej zvery a dvanásť diviakov. Na poslednej poľovačke tu napočítali aj viac ako dvadsať jeleňov. Okrem poľovníkov sú v revíri prirodzení predátori, líška, mačka, rys, príležitostne aj vlk. V súvislosti s údržbou lesa nad Brestovom začína byť problémom štvorčlenná rysia rodinka.
"Prítomnosť dospelého rysa je viditeľná na stave srnčej zvery. Keďže nám decimuje mláďatá, snažíme sa ju príliš neloviť," tvrdí Viliam Sabol. Jeden rys v revíri s rozlohou dvadsať kilometrov štvorcových za rok strhne 65 kusov raticovej zvery. "Rodinka, ktorú tu máme, nám môže urobiť jednu veľkú paseku." Poľovníckemu združeniu sa predpísaný stav srny podarilo zvýšiť. Rys pri putovaní Slánskymi vrchmi túto skutočnosť rýchlo zaregistroval. "Zistil, že sme mu tu vytvorili bohatú špajzu a zastavil sa tu." Poľovníci zo zmareného chovu nie sú vytešení. Napriek tomu sa nad Brestovom hon na rysa neuskutoční, je zákonom chránený a "veľmi krásny, uvidíme, ako sa nám s ním podarí vychádzať ďalej".
Ťažkú hlavu majú poľovníci v Prešove aj z nemecko-rakúskych trendov zriaďovania revírov, ktoré sa začínajú presadzovať aj v lesoch na Slovensku. V minulosti podľa V. Sabola stav našej zveri obdivoval západ. Dnes je realita iná. Neporiadok v novej tvorbe revírov, na základe prenájmov malých plôch, sa odzrkadľuje na stave aj kvalite chovanej zvery. Prvou zásadou v poľovníctve by mala byť tvorba revírov pre zver a nie pre ľudí. "Treba vychádzať z prirodzených hraníc, ktoré tvoria hory, vodné toky, cesty, železnice a tvoriť veľké revíry. Nie z hraníc katastrálnych území, alebo vlastníckych vzťahov. Len vo veľkých revíroch bude možné zachovať zásady chovu na základe selekcie, nie záujmov koristníckych majiteľov. V opačnom prípade sa z poľovníkov stanú ozbrojení turisti." Viacerí oslovení poľovníci si uvedomujú fakt, že majú v združení aj členov chodiacich po lese v pozícii odstreľovačov. Stav je podľa nich výsledkom morálky poľovníka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš