Korzár logo Korzár Spiš

Štát chce riešiť sociálne začlenenie Rómov

Sabinov/ Bratislava - V rámci dvojročného Phare programu pod názvom Zlepšenie situácie Rómov v Slovenskej republike sa v Bratislave pod záštitou

Úradu vlády SR uskutočnil záverečný seminár. Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity, zástupcovia rezortných ministerstiev podpredseda vlády SR pre európsku integráciu, ľudské práva a menšiny Pál Csáky sa so zástupcami samospráv dohodli na opatreniach sociálneho začlenenia Rómov. Reč bola aj o rozvinutí medzirezortnej štátnej spolupráce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Opatrenia by mali slúžiť na prípravu strednej a dlhodobej stratégie pre roky 2006, 2010, až 2015, respektíve na ich zapracovanie do doterajšej stratégie, ktorú vláda SR prijala v marci tohto roka," uviedol pre Korzár primátor Sabinova Peter Molčan. "Dva roky pracovali expertné skupiny pre oblasť zdravia, bývania, sociálnych vecí a edukácie. Navrhli konštruktívne riešenia, ktoré je možné realizovať po etapách, vrátane financovania programov sociálnej integrácie Rómov na Slovensku. Pracoval som v skupine na riešenie sociálneho bývania. Došli sme k záveru, že je potrebné spracovať strednodobý globálny plán výstavby sociálnych bytov pre Rómov v meste alebo obci, ktorá rómsku komunitu má. Išlo by o revitalizáciu, alebo výstavbu nových bytov."

SkryťVypnúť reklamu

Dodávame, že plán by malo odsúhlasiť mestské alebo obecné zastupiteľstvo. Následný proces predpokladá vytvoriť verejnoprávne neziskové inštitúcie v regióne, kde žijú Rómovia, teda aj v Prešovskom kraji, ktoré by na základe požiadaviek obcí a miest prostredníctvom globálnych plánov zabezpečovali výstavbu a správcovstvo sociálnych bytov, sociálny doprovod a finančnú odbornú pomoc, či už z grantov alebo od samospráv. Boli by tam projektoví manažéri, sociológovia a architekti. Týmto spôsobom by robili servis jednak pre Rómov i pre samosprávy. Výstavba sociálnych bytov by sa realizovala na základe zmlúv, čo doteraz na Slovensku nebolo. V zmluvách by boli termíny realizácie, spôsob financovania a zodpovednosť. Zmluvy by podpisovali obec, regionálna samospráva, spomínaná verejnoprávna inštitúcia a vláda SR. Rozdielom by bolo, že zmluva by netrvala rok, ale niekoľko rokov a skončila by až pri ukončení danej etapy realizácie stavby a jej plnenie by bolo povinné pre každého zúčastneného.

SkryťVypnúť reklamu

Dnešný systém je taký, že dotácia sa požiada na rok a čo bude o rok, nik nevie. Nové riešenie by bolo systémové, efektívne by sa vynaložili verejné financie a umožnilo by to diferencovaný prístup. To znamená, že v obciach a mestách s rómskymi osadami by sa mohlo urobiť každý rok niečo na základe týchto zmlúv. Teraz, keď sú jednoročné plány, ministerstvo ťažko môže niečo garantovať, keď národná rada každý rok schvaľuje príspevky na sociálne byty v rozpočte. Čiže je potrebné zaviesť tie viacročné plány, aké sú aj v štátoch Európskej únie, na výstavbu sociálnych bytov, potom sú potrebné legislatívne zmeny a financie.

V štátnom rozpočte pre rok 2004 v prostriedkoch ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja je na sociálne byty vyčlenená čiastka 180 miliónov korún. Na infraštruktúru pre rómske osady navyše 105 miliónov korún. Problém je v tom, že za 180 miliónov korún sa dá postaviť asi 260 bytov, na Slovensku je 620 rómskych osád, 750 samospráv má Rómov, tak to vychádza 0, 4 bytu na jednu samosprávu. Teda ak sa zásadnejšie nezmení systém financovania, nebudeme môcť odstrániť rómske osady. Zo štrukturálnych fondov EÚ nemôžeme na výstavbu sociálnych bytov použiť ani jeden, len na technickú infraštruktúru.

SkryťVypnúť reklamu

Financovanie bytov ide teda len zo štátneho rozpočtu, čo je málo. Navrhujeme, ak chceme za desať rokov pohnúť s týmto problémom, dať aspoň 2, 6 miliárd korún. Tým by každá obec, ktorá má Rómov, mohla postaviť aspoň 5 bytov ročne.

"Vieme však, ako je napätý štátny rozpočet. Najlepšie by bolo, čo som aj tlmočil prítomným zástupcom EÚ, aby sa vytvoril špeciálny štrukturálny fond na výstavbu bytov pre sociálne slabších, či neprispôsobivých občanov. A z neho sa uchádzať o príspevok na kofinancovanie sociálneho bývania."

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 250
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 761
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 570
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 808
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 739
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 388
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 684
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu