Prešove spoločne prejavujú dobrú vôľu a úprimnú snahu hľadať spoločné riešenie problému, ktorý vznikol v zložitých meandroch histórie posledného polstoročia," uvádza sa v memorande, ktoré podpisom potvrdili biskup VD ECAV Igor Mišina a rektor PU František Mihina. "Tiež sme presvedčení, že najlepšie riešenie je to, ktoré sú ochotní prijať všetci, alebo čo najväčší počet dotknutých strán. Prijaté riešenie nesmie spôsobovať novú krivdu a pocit nepochopenia či nespravodlivosti," uvádza sa ďalej v dokumente dobrej vôle, ktorý má podľa slov rektora Mihinu iniciačný charakter a nie je legislatívne záväzným.
Obe strany však jeho znenie oprávňuje ku konaniu smerujúcemu k naplneniu cieľov, ktoré v jeho obsahu stanovili. PU cez svojho štatutára totiž deklarovala ochotu na zmenu aktuálnych vlastníckych pomerov vo vzťahu k historickej budove na Námestí legionárov, kde sídli rektorát PU a je v jej vlastníctve. V časti objektu je v podnájme Evanjelické kolegiálne gymnázium.
Dodávame, že budova bola postavená v rokoch 1910 - 1912 z prostriedkov ECAV pre účely školstva. Po roku 1948 bola budova zoštátnená a spravovala ju Univerzita P. J. Šafárika. Neskôr v nej pôsobilo medzinárodné spoločenstvo Robot.
"Po roku 1989 si evanjelická cirkev uplatnila reštitučný nárok, ale objekt bol v pôsobnosti medzinárodného spoločenstva Robot, preto sa podľa zákona nestal predmetom reštitúcie. Objekt ostal v správe univerzity. Práve z týchto dôvodov sme podpísali memorandum o dobrej vôli vrátiť objekt cirkvi," pripomenul rektor PU fakty a dodal, že premiér Mikuláš Dzurinda a minister školstva Martin Fronc sú naklonení takémuto riešeniu. V ústnej podobe odznel aj prísľub, že nový objekt pre rektorát PU by sa mal s pomocou vlády, rezortného ministerstva a samosprávy doriešiť v horizonte dvoch rokov.
Existuje vízia, že sídlo rektorátu by mohlo byť v zatiaľ nedostavanom pavilóne ZŠ na Ulici 17.novembvra v Prešove. Mimochodom, už vlani boli isté aktivity vysťahovať tamojšiu základnú školu, deti rozptýliť do okolia a v zrekonštruovanom objekte a novom pavilóne vytvoriť priestor pre rektorát a nové pracoviská univerzity. Vízia sa spájala aj s faktom, že objekty sú v bezprostrednom susedstve PU. Tento návrh však narazil na odpor verejnosti. Bude to tentoraz inak?
Pripomeňme si niektoré fakty z minulosti. PU sa konštituovala v roku 1997 na samostatnú univerzitu a delila si majetok s UPJŠ v Košiciach. Vtedy sa prvýkrát otvorila otázka sídla rektorátu a padlo rozhodnutie. Krátko na to ministerstvo školstva objekt odkúpilo pre PU a ďalšie milióny sa investovali do interiérových úprav a zariadenia. Do takto vysporiadaného objektu sa mimochodom v rovnakom čase sťahovali pracovníci rektorátu aj spomínané gymnázium v nájomnom vzťahu.
Na druhej strane verejnosť dodnes nezabudla, ako sa pred rokmi z deväťročenky na Ulici 17. novembra pod tlakom stala základná škola prvého stupňa a v časti zrekonštruovaného objektu získala priestory Pedagogická fakulta PU. Rozptyľovanie žiakov druhého stupňa do okolitých mestských škôl bolo bolestné a nezaobišlo sa bez protestov a petícií.
Časom však vznikla kapacitná potreba pre druhý stupeň a opäť sa s požehnaním vlády a rezortného ministerstva začal stavať pavilón školy pre druhý stupeň. Rozostavaný objekt, ktorého rozpočtové náklady, vrátane vnútorného vybavenia, sú v objeme 54 miliónov korún, prešiel po prechode kompetencií pod samosprávu, teda mesto Prešov. Aby sme boli presní, náklady na hrubú stavbu sú zhruba 37 miliónov, ak nerátame, že DPH sa z roka na rok zvyšuje. Samozrejme, ide o investíciu ministerstva školstva, a teda účelovo viazané prostriedky. Doteraz sa podľa informácie primátora Milana Benča, ktorý inak stavbu pozorne sledoval aj predtým vo funkcii prednostu Okresného úradu v Prešove, preinvestovalo okolo 15 miliónov korún.
"Tohto roku sme na dostavbu dostali 6, minulý rok 8 miliónov a predtým jeden milión. Na dostavbu chýba ešte 20 miliónov a bol taký prísľub na tento rok, ale dostali sme len 6. Potrebujeme vedieť, či nám štát sľúbenú sumu dá. Zrejme tam budeme musieť aj my nejaké koruny schváliť z peňazí na školstvo. Chceli by sme školu v septembri otvoriť," uviedol primátor Benč. Pripomenul, že ZŠ teraz navštevuje 360 detí, z toho 160 z priľahlej lokality a zvyšok prichádza zo spádovej oblasti, čo súvisí aj s tým, že je zároveň hokejovou školou.
Ak by sme teraz chceli položiť spravodlivosť na misku váh, tak na jednej strane je tu džentlmenská dohoda medzi PU a ECAV o vrátení rektorátu, aby sa odstránila historická krivda. Na druhej, sú štátne investície v desiatkach miliónov na majetkové vysporiadanie objektu, úpravy interiéru a ďalšie do výstavby pavilónu pre ZŠ na Ulici 17. novembra. Potom tu stoja ešte žiaci gymnázia aj základnej školy, ich rodičia, učitelia aj verejnosť...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš