poňala týranie, zanedbávanie a všetky forma násilia ako trestný čin. Trestná sadzby je od dvoch do ôsmich rokov.
„Pred novelizáciou trestného zákona, pokiaľ sa zo strany KÚ rodina z týraným dieťaťom podchytila, tak sa to postúpilo na priestupkové konanie, kde to nenaplnilo svoj účel, pretože trýzniteľ prišiel znova domov, zbil ženu, urobil cirkus, že ho udali, aj keď bol uznaný vinným v rámci priestupkového konania. Bol zaviazaný uhradiť pokutu za priestupok. Táto pokuta išla z rozpočtu rodiny. Dnes okresný úrad ako kolízny opatrovník podá návrh na začatie trestného stíhania ohľadom týrania, zanedbávania a zneužívania maloletého dieťaťa a postúpime to organom činným v trestnom konaní," povedal nám vedúci odboru sociálnych vecí KÚ v Prešove Tomáš Hangoni (na snímke). Trýzniteľa po preukázaní trestného činu môžu umiestniť v cele policajného zaistenia, vyšetrovateľ podá návrh na väzbu a okresný súd má 24 hodinovú lehotu na rozhodnutie o väzbe.
Za desať mesiacov tohto roka sa KÚ v Prešove zaoberal prípadmi 107 rodín s týranými deťmi. Všetky postúpili na trestné stíhanie. V 14 prípadoch bolo preukázané týranie ako trestný čin a páchatelia právoplatne odsúdení. Najvyšší počet týraných detí zaznamenali v okresoch Prešov, Poprad, Kežmarok a Snina. Naopak, najmenej prípadov týrania detí je hlásených z okresov Stará Ľubovňa, Stropkov a Levoča.
„Páchateľmi týrania sú hlavne otcovia. Vo vzťahu k maloletým deťom sa týranie otcom prejavilo v 45 prípadoch. Pri psychickom týraní išlo o 46 prípadov. Matky týrali svoje deti v 16 prípadoch, z toho v 6 fyzicky a 10 prípadoch psychicky. Najviac týrané deti sú vo veku od 6 do 15 rokov, čo je 70 percent z celkového počtu zistených a zachytených prípadov. Zo 107 sanovaných rodín, kde sa preukázalo násilie na deťoch, len 20 percent tvorili neúplné rodiny. V troch rodinách zistili sexuálne obťažovanie maloletých detí otcom. Fyzicky sú viac týraní chlapci a dievčatá zase psychicky," skonštatoval T. Hangoni.
Najčastejším oznamovateľov podozrenia z týrania sú matky maloletých detí, a to až v 80 percentách. Zdravotnícke zariadenia podali 6 oznámení, školy 9 a zvyšok tvoria susedia a známi. Predbežným opatrením príslušného súdu bolo od 1. januára v 27 prípadoch dieťa vyňaté z rodinného prostredia a dané do ústavnej starostlivosti. Je nutné podotknúť smutný fakt, že zážitky týraných detí často v dospelosti vyvolajú ich rovnaké správanie voči okoliu a svojim deťom aké zažili od svojich rodičov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš