rámci svojho obehu okolo Zeme dostane do jej tieňa. V prípade, že do tieňa vstúpi celý, nastáva úplné zatmenie. Niekoľko záujemcov ho prišlo pozorovať prostredníctvom ďalekohľadov zo strechy prešovskej hvezdárne a planetária. Frekvencia zatmení je dvakrát do roka. Zatmenie Mesiaca je pozorovateľné vtedy ak sa nachádzame na nočnej strane zemegule. Na pozorovanie vznikla ideálna situácia, pretože Mesiac bol vysoko nad obzorom a bolo možné pozorovať celý priebeh jeho zatmenia od 00.35 do 4.05 hod. Veľakrát je možné pozorovať iba začiatok, koniec zatmenia alebo iba jeho niektorú časť. Jednotlivé zatmenia sa od seba líšia.
„Najzaujímavejšia je fáza, keď je už celý Mesiac v tieni a vtedy nadobúda farebný odtieň, ktorý je vždy iný rovnako aj jeho intenzita. Sfarbenie sa nedá dopredu určiť, dá sa len predpokladať. Sfarbenie môže byť hnedé, modré, žlté a červené, Už sme ako civilizácia na takej úrovni, že dokážeme jednotlivé astronomické úkazy pomerne presne predpovedať. V minulosti sa zatmenia využívali, aby pozorovania upresnili vzájomnú polohu Slnka, Mesiaca a Zeme. Dnes, keď vieme pomocou laserov zmerať vzdialenosti s presnosťou na centimetre, je to viacmenej pastva pre oči. Preto profesionálne pozorovanie tohto prebádaného javu, neprináša už nič nové. Iba to dokumentujeme," povedal astronóm Peter Ivan. Najbližšie úplné zatmenie Mesiaca môžeme očakávať 4. mája budúceho roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš