pacientov plnú cenu liekov. Keďže väčšina verejných lekární je súkromných, zaujímalo nás, ako túto výzvu mienia akceptovať majitelia lekární v Prešovskom kraji.
Oslovili sme napríklad majiteľa lekárne Opál v Prešove Vincenta Kollarčíka, mimochodom bývalého regionálneho predsedu SLeK. Opýtali sme sa, aké rozhodnutie prijme v svojej prevádzke a či predpokladá jednotnosť členov komory v prístupe k odporúčaniam Prezídia SLeK. "Každý sa musí chovať ekonomicky, aby svoju lekáreň uchránil. Je len na jeho svedomí, čo urobí, aby neohrozil pacienta. Ak mám hovoriť za seba, nebudem vyberať priame platby."
Pripomenul však, že každá lekáreň je so zásobami liekov na tom inak a tie, ktoré liečivá nemajú, asi nebudú mať inú možnosť. Keď sme sa pýtali, či dôveruje vyhláseniam vedenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), že v krátkej časovej lehote vyrovná rozdiely medzi regiónmi, reagoval s rozpakmi. "Vedenie poisťovne je v Bratislave, kde je iná situácia pri výbere poistného, ale veľmi dobre vie, že sú regióny s vysokou mierou nezamestnanosti, kde sú výbery menšie aj preto, že ich štát nerefunduje. Načo doteraz zavádzali verejnosť? Predpokladám, že dorovnanie bude maximálne za dva mesiace a to dlhy nevyrieši." Oddlžovanie cez štátnu akciovku Veriteľ považuje za netransparentný krok aj preto, lebo s každým majiteľom uzatvára dohodu individuálne, ale zároveň nevylúčil, že niektorí kolegovia svoju situáciu budú riešiť aj touto cestou.
Majiteľ svidníckej lekárne Centrál Marián Majda sa skôr prikláňa k názoru, že od pondelka zatvorí svoju lekáreň. Nemá totiž z VšZP uhradené recepty ani za marec tohto roku. "Ak sa aj vyrovnajú disproporcie medzi regiónmi, nevyriešia sa dlhy ako celok. Veď aj na západnom Slovensku nemajú vyrovnané pohľadávky od mája. Neposunieme sa ďalej. Ešte nemáme vyrovnané pohľadávky ani za skrachovanú Perspektívu. Podporujem túto vládu, ale v tejto veci klesla moja dôvera." Rovnako nedôveruje Veriteľovi. "Odovzdáte svoje pohľadávky a neviete, čo s nimi bude. Štát sa môže dostať do takej situácie, že predá Veriteľa a kde budeme potom naháňať svoje pohľadávky?"
Faktom totiž je, že až 86 percent dlhov patrí dodávateľom liečiv a 14 percent lekárňam. Sú tu však ešte zmluvné vzťahy a penále z každého dňa omeškania úhrady faktúr a to je ďalší balík peňazí. Zaujímalo nás tiež, aký je jeho názor na vyhlásenia ministra Rudolfa Zajaca, že lekárnikov, ktorí prejdú na priame platby, disciplinárne potrestá a odoberie im licencie. "Čo mu iné ostáva, ako hroziť. Licencie sú predovšetkým záležitosťou vyšších územných celkov. Skôr by ma zaujímalo, prečo štát nedodržiava zákon už 10 rokov."
Priame platby, prípadne zatvorenie prevádzky, odmieta aj majiteľka lekárne U sv. Jakuba v Bardejove Helena Štalmachová. Ako nám povedala, vďaka dlhoročným dobrým vzťahom s dodávateľmi liekov sa zatiaľ držia nad vodou a môžu pokryť požiadavky pacientov. "Nádejame sa, že to, čo povedal o vyrovnávaní rozdielov minister zdravotníctva, bude dodržané. Spoliehame sa na to. Postavil to do takej roviny, že je to otázka existencie vedenia VšZP." Oddlžovanie lekární cez Veriteľa nepovažuje za nepriechodné. Podľa jej slov je tento vzťah stále vo vývoji a je presvedčená, že stanovisko zmení aj Prezídium SLeK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš