separovaným zberom. Obávali sa, že objem separovaných látok sa prudko zníži. Opak je pravdou.
"Výsledky od začiatku mája naznačujú, že ľudia separujú viac, ako pri žetónovom systéme zberu. Separovaný zber sme v meste Vysoké Tatry zaviedli v roku 1996 a zrejme to je už dostatočný čas, aby si naň ľudia zvykli," upresnil riaditeľ Verejnoprospešných služieb (VPS) Vladimír Fábry.
Podľa jeho slov oproti roku 2002 bude objem separátov vyšší o približne desať percent. Veď len za prvý polrok tohto roku do haly separovaného zberu zviezli vozidlá VPS 115 ton, z ktorých vyseparovali 94 ton druhotných surovín. Od mája však tieto čísla budú ešte vyššie.
Tatranci zatiaľ triedia sklo, papier a plasty. Na celom území mesta je rozmiestnených 54 zberných staničiek, ktoré pozostávajú z 1100-litových kontajnerov na jednotlivé separáty. "Môžeme sa pochváliť relatívne vysokou čistotou separátov, pravidelne bývame zaradení do prvej kategórie odberu. Trochu máme problémy s odberom plastov, najväčší záujem je o tzv. pet fľaše. Pravdepodobne v budúcom roku vytvoríme zmluvný vzťah s firmou Brantner, ktorá bude od nás výhodne brať vyseparované plasty," dodal V. Fábry. Ako podotkol, aj Tatranci si už zvykajú na triedenie platových fliaš podľa farieb.
Okrem obyvateľov mesta triedia odpad aj niektoré hotely, zotavovne a rekreačné zariadenia. Majú vlastné nádoby separovaný zber, na území Vysokých Tatier ich je asi 50. "Sme radi, že ľudia si zvykli na triedenie odpadu. Aj keď sú náklady na separovaný zber niekoľkokrát vyššie ako tržby z neho, nemienime od neho ustúpiť. Uvidíme, čo ešte prinesie zákon o obaloch," povedal riaditeľ VPS.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš