Prešov/Kyjov - Nie sú tak dávno časy, kedy
poľnohospodárska samospráva a regionálne odbory ministerstva pôdohospodárstva márne vyzývali poľnohospodárske subjekty z prvovýroby zakladať výrobno - obchodné družstvá (VOD) argumentujúc väčším vplyvom na spracovateľské organizácie a samotný trh. Vtedy tieto výzvy veľký vplyv nemali. Všetko stroskotávalo pravdepodobne na vzájomnej nedôvere. S prehlbovaním sa problémov najmä pri predaji ošípaných a neskôr aj mlieka, tejto myšlienke sú poľnohospodárski prvovýrobcovia viac naklonení.
Prejavilo sa to aj v druhej polovici októbra, kedy sa do Prešova zišlo asi 70 najväčších producentov mlieka z Prešovského a Košického kraja, aby založili organizáciu Zväzu výrobcov mlieka (ZVM). „Väčšia váha sa prikladala tomu, že plnohodnotnejšie by zastupovalo záujmy prvovýrobcov mlieka výrobno - obchodné družstvo, ktoré by priamo obchodovalo s mliekárňami," povedal nám riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove Ján Hanudeľ. Prejavilo sa to aj pri hlasovaní, kedy za založenie Zväzu výrobcov mlieka bola „len" prevážna väčšina prítomných, ale za založenie VOD hlasovali všetci jednomyseľne. J. Hanudeľ poskytol vysvetlenie: „Zväz je nadstavba s celoslovenskou pôsobnosťou a jeden z dôvodov jeho založenia bol, že by mal vystupovať aj mimo domácich podmienok v rámci zahraničných kontaktov. Od výrobno - obchodného družstva očakávajú výrobcovia mlieka väčšiu efektívnosť pri vyjednávaniach so spracovateľskými podnikmi."
VOD výrobcov mlieka sa bude konštituovať po vstupe Slovenska do Európskej únie. Pôvodne práce na jeho príprave určili až na tento čas, lenže realita a vôľa prvovýrobcov mlieka rozhodla ináč. Prípravná fáza jeho zriadenia by sa mala zvládnuť do konca roka a do 1. mája budúceho roku by budúce VOD malo pôsobiť ako záujmové združenie. V Prešovskom a Košickom kraji je 236 výrobcov mlieka. „Pokiaľ by do neho vstúpili všetci, vznikla by silná organizácia, ktorá by bola postavená na riadne silných nohách," reagoval predseda prípravného výboru ZVM Milan Semančík (na snímke) z Roľníckej spoločnosti v Kyjove (okres Stará Ľubovňa) a dodal: „Prípravný výbor už vytvoril prvé doklady včetne stanov, ale práce na vzniku výrobno - obchodného družstva pozastavil, pretože sme sa dohodli, že sa najprv budeme venovať založeniu zväzu. Ale členská základňa prejavila záujem skôr pracovať na založení družstva."
Zatiaľ sa uvažuje o zriadení jedného VOD výrobcov mlieka pre celé východné Slovensko. Dôvodom je nepomer medzi produkciou mlieka v tomto regióne a na západe Slovenska, kde napríklad len okres Dunajská Streda ročne vyprodukuje do 200 miliónov litrov mlieka. Celý východoslovenský región je v stave ročne predať iba okolo 180 miliónov litrov mlieka, čo tvorí 18,3 percenta ročnej kvóty produkcie mlieka pre celé Slovensko. „O to viac musíme bojovať, aby sme si aspoň udržali aj tú minimálnu kvótu. Uvidíme, aký bude konkurenčný boj, pretože západné Slovensko predáva mlieko lacnejšie," uviedol J. Hanudeľ. Momentálne sa výkupná cena mlieka na východe Slovenska pohybuje niečo nad 9 korún za liter. Aj to len preto, že takí spracovatelia mlieka ako Agro-milk a michalovská mliekáreň nezaviedli platby pre výrobcov mlieka za jeho dopravu.
Aký bude vývoj výkupných cien mlieka, to si zatiaľ nikto netrúfa odhadnúť, pretože do 70 percent mliekárni na Slovensku vstúpil zahraničný kapitál. Ten iste nebude brať ohľad na to, že v Čechách je výkupná cena mlieka o dve slovenské koruny vyššia ako u nás a v Európskej únii je ešte vyššia. Aj preto sa výrobcovia mlieka na Slovensku združujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš