Fričovciach. Z ôsmich krajských primátorov chýbal len odcestovaný nitriansky Ferdinand Vítek a trenčiansky primátor, keďže teraz už minister Juraj Liška sa vzdal funkcie. Naposledy hostil Prešov klub primátorov krajských miest K8 v máji 2001. Hlavnými témami rokovania K8 boli návrh štátneho rozpočtu na rok 2004 a jeho dopady na samosprávu a aplikácia zákona o prechode niektorých kompetencií z orgánov štátnej správy a samosprávy.
Primátori krajských miest vyjadrili „vážne znepokojenie z doterajšieho prístupu k akceptovaniu požiadaviek samosprávy pri príprave rozpočtu na rok 2004".
Ako uvádzajú v komuniké, „v návrhu štátneho rozpočtu nie je vo vzťahu k rozpočtom miest a obcí zvýšený podiel daní z fyzických osôb". Zvýšenie podielu cestnej dane zo 40 percent (pre Bratislavu a Košice 45 percent) na 60 (65 percent) považujú za nedostatočné, rovnako tak požadované zvýšenie z decentralizačnej dotácie na zabezpečenie vecných výdavkov v školstve. „Účelové dotácie pre mestskú hromadnú dopravu na rok 2004 sú navrhované na úrovni roku 2003, nie je zohľadnená predpokladaná inflácia vo výške 8,1 percenta, ani skutočnosť, že práve doprava je najväčším spotrebiteľom pohonných látok, a tu sa prejaví dopad zvýšenia spotrebnej dane z minerálnych olejov a DPH."
Primátori považujú za zanedbateľné zvýšenie podielu na výnosoch daní z príjmov. Viacero výhrad mali aj k situácii v školstve. Košický primátor Zdenko Trebuľa uviedol, že pre nedostatok financií uvažovali o predĺžení jesenných prázdnin. „Ceny tepla asi neustojíme," povzdychol si. Jeho trnavský kolega Štefan Bošňák súhlasil. „Počítame s dlhom zhruba tri milióny, ale treba povedať, že niektoré náklady sa dajú znižovať." Podľa Bošňákových slov robili v Trnave audit spotreby elektriny či tepla, z ktorého vyplýva, že možno ušetriť viac peňazí. „Strašidelné čísla z apríla nebudú až také tvrdé, ako pôvodne vyzerali," dodal. „Problém tkvie úplne inde," povedal žilinský primátor Ján Slota, podľa ktorého je zlý systém. „Chceme žiť v kapitalizme, ale rozmýšľame socialisticky. To sa nedá." Na margo situácii v Žiline jej primátor uviedol, že len na nutné opravy na školách potrebuje mesto 350 miliónov a „základné školy pod päťsto žiakov asi nemajú šancu na prežitie". V Banskej Bystrici podľa vyjadrenia primátora Jána Králika „aktuálne nezadlžujeme školy", avšak súhlasil so Slotom v tom, že treba urobiť systémové opatrenia. Návrh štátneho rozpočtu je podľa primátorov pre samosprávy reštriktívny. Ján Králik vyjadril rozčarovanie nad tým, že vláda nereflektuje na návrhy. „Som ochotný ísť aj pred parlament a štrajkovať," uviedol s tým, že ide o jeho osobný názor, nie stanovisko K8.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš