vodnej nádrži Domaša. Problémom nízkej hladiny vody v nádrži sa začali kompetentní zaoberať na jar tohto roku, keď v marci dosiahla druhú najnižšiu hladinu, čo predstavuje tridsaťpercentné naplnenie zásobného priestoru. V dôsledku nízkych zásob snehu a marcového počasia bez zrážok, sa zásoby vody v nádrži k začiatku apríla zvýšili len na 57 percent a hladina bola stále päť metrov pod úrovňou maximálnej prevádzkovej hladiny.
Na základe tohto stavu boli prijaté opatrenia. Pristúpilo sa k zníženiu vypúšťaného množstva z 5,91 metra kubických za sekundu na 4,4. Pri normálnej zrážkovej činnosti sa predpokladalo, že ku koncu septembra dôjde k zvýšeniu zásoby vody v nádrži približne o 18,7 milióna metrov kubických, čo by sa prejavilo vo zvýšení hladiny vody o 1,65 metra. Od mája do septembra bola zvýšená frekvencia monitorovania kvality vody.
Koncom októbra sa zainteresovaní zišli na Odbore životného prostredia Krajského úradu v Prešove, ktorý rozhoduje o regulácii vody vodnej nádrže. Prehodnotili sledované obdobie a dohodli sa na ďalšom postupe pri manipulácii. Správca toku Povodie Bodrogu a Hornádu predložil správu o výsledkoch monitorovania počas úspornej manipulácie, z ktorej vyplynulo, že znížením zaručeného prietoku v sledovaných odberných miestach (Ondava - Malá Domaša, Ondava - Kučín, Ondava - Poša, Ondava - Nižný Hrušov) nebola kvalita vody výrazne ovplyvnená a to ani v oblastiach, ktoré sú situované pod vyústeniami odpadových vôd z Bukocelu Hencovce a odkaliska Chemka Strážske. Ani pri nástupe vysokých denných teplôt vzduchu a vody, ktoré sa dlhodobo udržiavali počas celého letného obdobia, nebol v sledovanom úseku Ondavy zaznamenaný kyslíkový deficit.
Po extrémne suchom priebehu roka je naplnenosť nádrže na tridsaťdva percent. Po prijatí úsporných opatrení znížením vypúšťania vody sa od mája do septembra ušetrilo približne šesť miliónov metrov kubických vody, čo predstavuje vyššiu hladinu o 67 centimetrov. Trend poklesu hladiny v nádrži pokračuje a jej ďalší vývoj je závislý od veľkosti prítoku v nasledujúcich mesiacoch. V týchto dňoch sa prítok do Domaše pohybuje v rozmedzí 0,8 - 2 m kubické za sekundu. Ak by sa pri danom trende prítoku a súčasnej miere vypúšťania pokračovalo, pri uvažovaní suchých variantov, čiže pokračovania suchého obdobia do konca marca budúceho roku, môže nastať situácia, že v nádrži by bolo najmenej vody za celú jej históriu. Tento nepriaznivý stav môže zmeniť len mokrá jeseň, zima s vytvorením väčších zásob snehu a povodňová situácia v jarných mesiacoch. Nádrž by bola schopná prijať aj tisícročnú vodu.
Na základe zhodnotenia požiadaviek zúčastnených na októbrovom stretnutí bol prijatý záver, že do naplnenia nádrže bude znížené vypúšťanie zaručeného prietoku 4,4 metre kubického za sekundu. Správca toku bude pokračovať v monitorovaní kvality vody pod nádržou v zvýšenej frekvencii do doby odchodu jarných vôd, producenti odpadových vôd dodržia množstvo a kvalitu vypúšťaných odpadových vôd na doterajšej úrovni.
„Niečo s tým musíme robiť, lebo je to katastrofálny stav. Podnikatelia sa búrili, pretože cez sezónu nemali čo robiť. Nezamestnávali ľudí, lebo nemali pre koho. Rozprával som so všetkými poslancami parlamentného výboru životného prostredia. Všetci zalamovali rukami nad stavom. Navrhoval som im výjazdové zasadnutie, no to sa zatiaľ nekonalo. Boli sa pozrieť individuálne, ale nie sú žiadne výsledky. Problémom je, že Domaša začína zarastať. Odkedy existuje priehrada, taký nízky stav ešte nebol. Odzrkadlilo sa to aj v návštevnosti dovolenkárov, ktorá bola nižšia o päťdesiat percent ako vlani. Čo si pokazíme jednou sezónou, môže mať dopad na nasledujúcich päť rokov," povedal predseda združenia Veľká Domaša Miroslav Fečko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš