bytoviek na Starej tehelni. Na toto miesto presunul neplatičov z Majakovského a Sabinovskej ulice a začalo sa s kompletnou rekonštrukciou bytových domov na týchto uliciach. Spomínané riešenie vyriešilo problémy s neplatičmi iba na veľmi krátky čas. A čo je horšie, tehelňa priniesla nové problémy. Väčšina jej obyvateľov neplatí za byty rovnako, ako za byty neplatila predtým. Generuje tak nové dlhy, pričom bytov v šarišskej metropole stále nie je dostatok. Objavili sa aj viaceré prípady poškodenia zariadenia, hlavu v smútku majú aj obyvatelia neďalekých lokalít. "Zo 186 bytov je 140 rodín neplatičov," priznal stav na tehelni primátor Milan Benč. Na margo poškodzovania majetku podotkol, že v bytovkách sa robia pravidelné kontroly zo strany Spravbytu i mestskej polície, "teda toto sa udržiava v akom takom poriadku, vážnym problémom sú ale neplatiči".
V meste je v súčasnosti asi osemsto neplatičov, s ktorými si samospráva nevie dať rady. Primátor uviedol, že by chcel spustiť výstavbu bytov tretej a štvrtej kategórie. "Boli by klasifikované ako prístrešok, spoločné záchody, sprchy, kuchyňu s dvojplatničkou, spoločné zdroje energie." Malo by ísť o prízemné byty, "možno robené tehliarskou hlinou a s možným prispením vlastnej práce, teda by sa dali postaviť pomerne lacno". Problém však tkvie inde než v peniazoch. Kým byt v nedokončených domoch Majakovského vyjde na 783-tisíc, prízemný byt štvrtej kategórie by podľa Benča stál dvestotisíc, naviac sa naň možno dajú zohnať mimorozpočtové zdroje. Problém je však s miestom, kam týchto ľudí umiestniť. "Hlavný architekt hľadá lokality, ktoré by sme mohli predložiť výborom mestských častí," konštatoval M. Benč, podľa ktorého bude potrebné nájsť konsenzus medzi poslaneckými klubmi. A ten sa bude hľadať ťažko, je isté, že nikto nechce mať za suseda neplatiča či sociálne neprispôsobivých jedincov. Podobný problém riešila samospráva v roku 1997, keď sa napokon zastupiteľský zbor, napriek mnohým protestom, uzhodol na Starej tehelni.
Ďalším otáznikom je časový faktor. Optimistický variant hovorí o tom, že ak sa poslanci zhodnú, tak sa po nutnej príprave a vyčlenení zdrojov začne výstavba prízemných prístreškov realizovať najskôr v roku 2005.
Oveľa lepší stav nie je ani s novými bytovými domami na Majakovského. Jeden byt vychádza na 783-tisíc pri terajších cenách, spolu s infraštruktúrou je to zhruba milión. Radnica stále čaká, či získa prostriedky od štátu. "Ak nie, tak ozaj neviem, či nebude alternatívou predať ich rozostavané na dražbe, aby sme si uvoľnili byty," zdôraznil primátor. Ak by sa ich mestu dostavať podarilo, mali by podľa Benča byť pridelené mladým rodinám s deťmi na dobu určitú (3 roky), bez možnosti odkúpenia. O pridelení by mala rozhodovať komisia, ktorá minulý týždeň prideľovala byty po vojakoch. Výsledky sa majú čoskoro objaviť na internetovej stránke mesta Prešov.
Problém s neplatičmi je ďalekosiahlejší. Podľa niektorých informácií je napríklad problematické im odpojiť elektrinu či vodu, pretože sa na ňu vzápätí napoja načierno. Pred tehelňou postávajú autá, na oknách sú satelity, ale nájomcovia pritom neplatia základné poplatky za bývanie a nedá sa s nimi prakticky pohnúť. Horšie je na tom menšina platičov na tehelni. Aj primátor pripustil, že ak sú tamojší obyvatelia "medzi sebou pokope, tak tam už je davová psychóza a možno sú aj nebezpeční". Aj na hlavu mesta sa obrátili platiči z tehelne, ktorí sa boja a chcú sa odsťahovať. "Dal som určitú ponuku na výmenu za jednoizbový dom neplatiča." So svojim návrhom však primátor nepochodil práve u dotyčného neplatiča, ktorý býva pri futbalovom štadióne. Pritom radnica by tam radšej videla platiča, aj by vedela zabezpečiť pomoc pri rekultivácii domu, ale dostala sa do začarovaného kruhu.
Zaujímavosťou je, že primátorovi sa ponúkol istý správca konkurznej podstaty, že vie lacno predať jednu administratívnu budovu mimo Prešova. Problém je ale v tom, že neplatičov a sociálne neprispôsobivých občanov si žiadny starosta do katastra svojej obce nevezme.
"Sú obyvatelia Prešova, tu majú trvalé bydlisko, nedá sa len tak ich vysťahovať. Je to ťažké, ale zatiaľ to nemôžeme riešiť takým spôsobom, že ich ponecháme napospas osudu," dodal primátor Benč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš