obrany Juraja Lišku, zástupcu náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR genmjr. Petra Novotňáka, veliteľa Vzdušných síl OS SR genmjr. Jozefa Dunaja a ďalších hostí uskutočnilo na 3. Leteckej základni (LZ) v Prešove. Vedúci vojenskej kancelárie prezidenta SR Rudolfa Schustera genpor. Mojmír Hergovič prečítal rozkaz prezidenta, v ktorom sa prešovskej leteckej základni prepožičiava čestný názov Letecká základňa genplk. Jána Ambruša:
"Čestný názov vojenskému útvaru zapožičiavam pri príležitosti 11. výročia jeho vzniku za príkladné plnenie úloh vo výcviku a výchove, v bojovej príprave pri plnení partnerských cieľov a za vzornú reprezentáciu Ozbrojených síl Slovenskej republiky doma i v zahraničí."
Na slávnostný akt premenovania LZ pozvali aj rodinných príslušníkov genplk. J. Ambruša Alžbetu Kuklišovú s nevestou a Miroslava Ambruša so synom.
Veliteľ Vzdušných síl OS SR genmjr. J. Dunaj zdôraznil, že prešovská letecká základňa sa stala nosnou základňou v rámci slovenského vojenského letectva: "Prebiehajúca reforma ozbrojených síl, príprava na členstvo v NATO a profesionalizácia budú vyžadovať veľmi zodpovedný prístup od každého z nás. Verím, že tak ako v minulosti sa dokážete popasovať aj s týmito úlohami a svojou prácou šíriť dobré meno leteckej základne."
Samozrejme, svojou prácou budú príslušníci LZ v Prešove šíriť aj dobré meno genplk. A. Ambruša, ktorý v čase druhej svetovej vojny bol veliteľom 312. stíhacej letky RAF a v povojnovom období sa zaslúžil o výstavbu československého letectva na Slovensku. Minister obrany J. Liška preto vo svojom príhovore zdôraznil:
"Verím, že sa budete hrdo hlásiť k tejto významnej osobnosti našich novodobých dejín a budete nositeľom a strážcom jeho odkazu."
Letecká základňa to má na pamäti a preto už v piatok jej velenie sprístupnilo sieň cti genplk. J. Ambruša.
Iniciatíva udelenia čestného názvu vyšla od spisovateľa a autora knihy o J. Ambrušovi Darahoslava Machalu a veliteľstva 3. LZ v Prešove. V tom správnom momente sa stretli a vyústili v piatok v prečítaní rozkazu prezidenta SR. Týmto sa prešovská letecká základňa v Prešove stáva druhou v rámci vzdušných síl, ktorá bola poctená čestným názvom. Velenie LZ v Prešove to chápe ako významný krok k získaniu bojovej zástavy, čím by došlo k zavŕšeniu symbolov, ktoré má mať každý bojový útvar.
Veliteľ LZ v Prešove plk. Miroslav Kelemen sa k udeleniu čestného názvu vyjadril: "Vnímame to ako morálne poďakovanie pre všetkých príslušníkov základne za odvedenú prácu."
Udelenie čestného názvu LZ v Prešove sa však uskutočnilo v krátkom čase po leteckom nešťastí, pri ktorom zahynuli štyria letci. Bol to vhodný čas na takúto slávnostnú chvíľu?
"Sú momenty, ktoré bežia nezávislé na tom, ako nás život skúša. Je to len dôkaz toho, že je to nekonečný letecký príbeh. Tak ako úspech, tak občas aj neúspech patria a, žiaľ, sprevádzajú celkovú letovú činnosť. Je to dôkaz toho, že máme dostatok vnútornej energie a odbornej erudovanosti, aby sme splnili tie úlohy, ktoré, žiaľ, zostali aj po tých, ktorí nás takto opustili," odpovedal veliteľ LZ v Prešove plk. M. Kelemen.
Predpokladá sa, že práca vyšetrovacej komisie tohto leteckého nešťastia by mala skončiť do troch mesiacov, ale minister obrany J. Liška už 22. októbra povolil lety vrtuľníkov "za pekného počasia".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš