zelene, oddychových zón, parkov a športovísk a dokonca aj tunel pod námestím svätého Mikuláša. Aj takéto podnety odzneli na piatkovom stretnutí občanov s tvorcami programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja Starej Ľubovne.
Na vypracovávaní projektu, ktorý zastrešilo občianske združenie ETP Slovensko, sa zúčastňuje už od júna niekoľko členný pracovný tím zložený výhradne s obyvateľov Starej Ľubovne. Ten by mal najneskôr do polovice decembra komplexne zistiť, čo by mesto potrebovalo k tomu, aby život v ňom bol lepší a kvalitnejší.
Podľa slov koordinátora projektu Ľubomíra Maciaka z ETP Slovensko, program hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta je veľmi dôležitým dokumentom, od ktorého bude závisieť to, či sa samospráva dostane k peniazom z európskych fondov, alebo nie. "Európska únia podmieňuje poskytovanie finančných prostriedkov práve existenciou tohto dokumentu," uviedol na stretnutí E. Maciak. Ako dodal, práve na základe pomenovaných problémov a určenia ich riešenia, ktoré budú zachytené v pláne, môže mesto vypracovávať konkrétne projekty a žiadať na ne peniaze z európskych fondov. "O tom, že samospráva by si takýto dokument mala vypracovať, hovorí aj Zákon 503/2001. Tento má však dve chyby. Nie je v ňom určený termín, dokedy je program potrebné vypracovať a nie sú uložené sankcie," konštatoval koordinátor.
Pracovný tým pomenoval trinásť problémov, ktoré by sa mali v budúcnosti podľa nich riešiť. Mesto má problémy s infraštruktúrou, chýbajú tu, parky a oddychové zóny, absentujú niektoré služby a športoviská. V zlom technickom stave sú školy, chýba im tiež technické vybavenie. Nespokojní sú tiež s tým, ako žije na území mesta Rómske etnikum a zdravotne, či mentálne postihnutí občania, málo príležitostí na kultúrne vyžitie má aj mládež.
Občania v diskusii prispeli viacerými podnetmi. Niektorí dokonca nápadmi, ktoré možno zaradiť do kategórie sci-fi. Jeden z prítomných by napríklad dopravu z centra mesta odklonil za pomoci tunelu vedúceho popod námestie.
Primátor Starej Ľubovne František Orlovský musel svojich občanom krotiť. "Chcem vám len pripomenúť, že všetko má v rukách mesto. Na jeho území funguje niekoľko subjektov s kompetenciami. Napríklad stredné školstvo je v rukách vyššieho územného celku. Do niektorých vecí, žiaľ, nemôže mesto zasiahnuť. Pri riešení problémov si musíte uvedomiť aj to, z čoho vychádzame," podotkol.
Dokument o hospodárskej a sociálnej stratégií mesta by mali schváliť poslanci mestského zastupiteľstva na svojej decembrovej schôdzi.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš