pripravili v rámci poradenských aktivít seminár Reštrukturalizácia rastlinnej výroby a jej ekonomické zhodnotenie v podmienkach vstupu do Európskej únie (EÚ). V zariadení Canyon v Lipovciach sa ho zúčastnili zástupcovia poľnohospodárskych a spracovateľských organizácií ako aj podnikov služieb prešovského regiónu.
Hlavné slovo mal Ing. Pavol Zubal, CSc. z Výskumného ústavu rastlinnej výroby v Piešťanoch. Tento výskumný ústav vypracoval štúdiu štruktúry pestovaných plodín, podľa ktorej odporúča jednotlivým regiónom štruktúru osevov s prihliadnutím na vynegociované kvóty. P. Zubal sa na seminári zameral na manažment pestovania tržných plodín repky, sóje a slnečnice v podmienkach prešovského regiónu.
Seminár spojili s vyhodnotením žatevných a jesenných prác, ktoré predniesol riaditeľ RO MP SR v Prešove Martin Topor. Ten sa vyjadril, že rok 2003 "bol pre poľnohospodárov ťažkým rokom." Ako by aj nie, keď obilniny, ktoré poľnohospodári prešovského regiónu zasiali na výmere 13 337 hektárov, dali priemernú úrodu len 2,23 tony z hektára. S ozimnou repkou to bolo ešte horšie. Zasiali ju na výmere 4 705 hektárov, ale pozbierať sa dala len z 1 553 hektárov. Jej úroda bola žalostná - iba 0,52 tony z hektára. Takéto čísla si nepamätajú ani najstarší agronómovia. Pritom obilniny tvoria dominantný 43-percentný podiel osevu na ornej pôde a olejniny 14 percent. "Úroda u všetkých hlavných plodín bola nižšia oproti roku 2002," uviedol M. Topor.
Ako príčinu uviedol najmä nepriaznivú pre zakladanie úrody minuloročnú jeseň, holomrazy začiatkom zimy a potom sucho. Nebol to však jediný dôvod. Martin Topor dodal: "Na výsledku produkcie sa podieľajú aj nekvalitné vlastné osivá, nízke a nevyrovnané dávky priemyselných hnojív, taktiež nedostatočná ochrana proti burinám, neskoré a nie vždy kvalitné ošetrenie porastov."
Podstatná časť semináru však patrila otázkam priamych platieb a splnenia podmienok na ich čerpanie. Poľnohospodári majú istých 25 percent z úrovne, ktorú teraz dostávajú farmári členských štátov EÚ, čo predstavuje zhruba 43 euro na hektár. O tom, či z národných zdrojov budú mať dorovnané do úrovne 50 alebo 55 percent, rozhodne parlament. "Priame platby z Európskej únie sú viac - menej isté, pokiaľ poľnohospodári splnia všetky stanovené podmienky, o ktorých my môžeme diskutovať, môžeme mať k ním výhrady, ale musíme ich rešpektovať. Celý proces administratívy sa musí presne dodržiavať, lebo sankcie môžu postihnúť nielen toho, kto urobil chybu, ale celý región alebo aj Slovensko. Boli uvedené príklady, že napríklad pre chybnú evidenciu zvierat alebo pri iných problémoch bola krátená alebo dokonca zastavená celá podpora v Nemecku, či Rakúsku," uviedol riaditeľ ŠPPK Ján Hanudeľ. Pracovníčka sekcie Pôdohospodárskej platobnej agentúry ministerstva pôdohospodárstva Michala Koniarová ho doplnila, že neúmyselné chyby pri podávaní žiadostí o dotáciu alebo vo vedení administratívy sa zatiaľ nebudú postihovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš