Korzár logo Korzár Spiš

Niektoré lekárne v kraji nemajú uhradené faktúry už od februára

Prešov - Prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Peter Mihálik mal včera s premiérom Mikulášom Dzurindom a ministrom zdravotníctva Rudolfom

Zajacom nájsť východisko z patovej situácie, v akej sa ocitli verejné lekárne. "Verím, že sa rozumne dohodnú, nádej umiera posledná," povedal nám ešte pred rokovaním predseda regionálnej komory SLeK pre Prešovský kraj Marián Švirloch, hoci neskrýval, že je aj trochu skeptický.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Včerajšok však nepriniesol žiadny výsledok a ako ešte na Úrade vlády SR uviedol Mihálik, na budúci týždeň zvolá grémium SLeK a spoločne rozhodnú o priamych platbách.

Ich postoj nezmenilo ani vyhlásenie ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca, že v takom prípade im odoberie licencie. "Sú len dve možnosti. Ak budeme nakupovať len lieky do výšky platieb z poisťovní, trúfam si povedať, že z desiatich pacientov ich dostanú len dvaja. V takom prípade by sa mohlo stať niečo, čo by nikto z nás nechcel. Ak by sme mali prostriedky od pacientov, mali by sme na platenie faktúr voči dodávateľom a lieky by boli dostupné pre všetkých." Faktom však je, že stredobodom záujmu oboch strán by mal byť predovšetkým občan a to v teritóriu, v ktorom je mesačný príjem rodín spravidla nízky, neporovnateľný so slovenským priemerom. Väčšina ľudí si nevie predstaviť, že by mali za lieky zaplatiť plnú sumu. Celkom prirodzene si kladú otázku prečo a my sme sa pýtali aj v ich mene.

SkryťVypnúť reklamu

Problém sa totiž dostal do štádia, keď je väčšina verejných lekární v platobnej neschopnosti a doslova úverujú štát. Platí to aj pre Prešovský kraj. Meškanie platieb zo zdravotných poisťovní sa dostalo do historicky najdlhšieho obdobia. Ako nám Švirloch povedal, ide v priemere o 7 až 8 mesiacov, to znamená, že niektorí nemajú uhradené faktúry ešte za mesiac február. "To tu ešte nikdy nebolo a je len logické, že lekárne musia byť opatrné. Každý lekárnik je ten posledný človek, ktorý môže za súčasnú situáciu a nikto mu nemôže vyčítať, že sa správa racionálne. Nakupujú sa lieky tak nanajvýš na dva týždne, ale tento stav sa nebude dať dlho udržať." Pripomíname, že situáciu ovplyvnilo množstvo faktorov. Jedným z nich je pravidlo platné od júna tohto roku, podľa ktorého sa dovtedajšie penále medzi poskytovateľom zdravotníckej starostlivosti a poisťovňami vo výške 0,1 percenta za každý deň omeškania platieb, zmenilo. Od júna teda ide o 0,01, čo ročne znamená zhruba 3,6 percenta. "Keby mi niekto vybavil taký úver v banke, bol by som veľmi spokojný," poznamenal v tej súvislosti Švirloch.

SkryťVypnúť reklamu

Problém s uhrádzaním faktúr sa ešte prehĺbil, keď v rámci reformných krokov museli všetky zdravotné poisťovne vrátiť návratnú štátnu pôžičku a vložiť ju do novovytvorenej spoločnosti Veriteľ a.s. Napokon, balík presunutých financií tvorili predovšetkým odvody od poistencov.

Hoci poznáme kritický postoj SLeK voči oddlžovaniu cez Veriteľa, najmä k doteraz nejasným pravidlám vymáhania pohľadávok, zaujímali nás dôvody. "Má to dva háčiky. Doteraz nikto nepovedal, že za pohľadávky, ktoré preberie Veriteľ ručí štát rovnako, ako keď sú v poisťovniach. Nikto tiež nepovedal, dokedy sa pohľadávky zaplatia. Myšlienka možno nie je zlá, ale chýbajú nám záruky. Nikto sa nemôže čudovať našej nedôvere, lebo doteraz sme nemali iné skúsenosti, ako zlé. Čo ak Veriteľ zbankrotuje? Teoreticky sa to môže stať." argumentoval Švirloch. Pripomenul, že tento stav nemôžu vyriešiť občania - pacienti, ani majitelia lekární, ale zodpovednosť má na pleciach parlament. Ten totiž schvaľoval taký rozpočet, že sa dlžoby z roka na rok nabaľovali.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 363
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 505
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 287
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 335
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 940
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 489
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 085
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu