plynom sa totiž pomaly, ale isto stáva luxusom, ktorý si nemôže dovoliť každá domácnosť.
Obec Šarišské Jastrabie síce iba nedávno splynofikovali, ale ľudia si doma popri plynových kotloch nechali aj pece na uhlie a drevo a kúria si v nich, alebo vykurovanie kombinujú. Podľa slov starostu Ľubomíra Rešetára, v obci sa momentálne asi najviac vykurujú domácnosti drevom. "Máme tu urbárske spoločenstvo, to vie ľuďom doviezť palivové drevo za prijateľné ceny, takže sa im neoplatí kúriť plynom," povedal nám starosta.
Tohotoročné zvyšovanie cien energií a ďalšie avizované zdražovanie plynu, ktorý by podľa posledných informácií mal stúpnuť od nového roka až o 40 percent, prinútili ľudí, najmä z obcí, aby sa poobzerali po lacnejšej forme vykurovania domácností. Rodina bývajúca v päťizbovom dome s dvoma kúpeľňami minie na kúrenie ročne vyše 40 tisíc korún. Po novom roku zaplatí vyše 60 tisíc. Keď bude kúriť drevom, usporí minimálne štvrtinu nákladov.
Dopyt po palivovom dreve rastie aj v obci Vernár. Podľa slov starostu Vladimíra Macuráka ľudia nakupujú špeciálne pece na drevo. "Pece zachovávajú vysokú výhrevnosť aj pri dreve. Kúri sa buď smrekovým, alebo bukovým drevom. Meter kubický smrekoviny stojí asi 350 korún, bukové drevo je asi o sto korún drahšie," povedal nám starosta.
Ako dodal, v obci, ktorá nie je splynofikovaná, si ľudia doteraz kúrili elektrinou. Odkedy prišlo zdraženie, prešli na vykurovanie "klasickými" surovinami. "Aj o plyn už nie je taký záujem, ako býval. Ľudia zisťujú, že všetko sa zdražuje a keď kúria drevom, je to lacnejšie," konštatoval starosta.
To, že kúrenie drevom bude hrať túto zimu prím, potvrdzujú aj predajcovia špeciálnej vykurovacej techniky a tiež urbariáty. Naopak obchody s uhlím zatiaľ ostávajú na úrovni minulého roka.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš