vsunuli ustanovenie, ktoré hovorí, že nezisková organizácia zo zákona zaniká, keď nezašle výročnú správu o svojej činnosti do 15. júla," uviedol na stretnutí s novinármi vedúci odboru všeobecnej vnútornej správy Krajského úradu v Prešove Pavol Drotár. Spomenul prípad istej neziskovky, ktorá nezaslala správu registračnému úradu a bola zrušená zo zákona. Išlo to na krajský súd, Najvyšší súd a tam dospeli k záveru, že nie sú potrebné žiadne výzvy. Kto nepodal výročnú správu, zo zákona je zrušený a je v likvidácii. Nedá sa to napraviť ani dodatočným zaslaním správy.
„U nás to bolo vždy tak, že neziskovky nedali správy a náš odbor zasielal výzvy. Ale ľudia to berú tak, čo budeme nejakému úradu niečo posielať, a čo koho do toho, čo robíme. Nie je to tak, pretože v novele je paragraf, ktorý hovorí, že o pohybe v majetku môže byť verejnosť informovaná."
Okrem zaslania do 15. júla musí byť výročná správa aj zverejnená. Zákon hovorí, že má obsahovať prehľad činnosti, výrok auditora, peňažnú uzávierku a iné veci.
„Ako registračný úrad máme zo zákona vykonávať dohľad," zdôraznil P. Drotár.
Je potrebné si uvedomiť, čo sa stane, keď sa neziskovka zo zákona dostane do likvidácie. Má zamestnancov, majetok, dostáva jedno percento z daní, ktorého môže byť príjemcom. Keď je nezisková organizácia zrušená, ľudia ostanú bez zamestnania. Správcovia zodpovedajú za pohyb príjmov z dotácií a všetkého ostatného a vlastne aj voči donorom môžu ostať v zlej situácii.
„Ustanovenie hovorí jasne, termín na zaslanie je 15. júl. My sme ochotní akceptovať, že to, čo chýba v správach pre tento rok ešte nejako spravíme."
Tento problém je u 23 z 52 neziskových organizácií v Prešovskom kraji. Podliehajú povinnosti zaslať správu o činnosti. Jedná sa o neziskové organizácie, ktoré boli založené pre poskytovanie všeobecne prospešných služieb, spravidla ide o zdravotnícku starostlivosť, sociálnu pomoc, humanitárnu starostlivosť, tvorbu rozvoja, ochranu a obnovu duchovných a kultúrnych hodnôt, ochranu ľudských práv a základných slobôd, vzdelávanie, výchovu, rozvoj telesnej kultúry, výskum, vývoj, vedecko-technické služby, informačné služby, tvorbu a ochranu životného prostredia a ochranu zdravia obyvateľstva, služby na podporu regionálneho rozvoja zamestnanosti a zabezpečovanie bývania, správy a údržby bytového fondu. Na Slovensku je osem registračných úradov pre neziskové organizácie tohto typu. Sú to krajské úrady.
„Chceme tretiemu sektoru pomôcť. Ale od budúceho roka to budeme musieť viesť na internete a pri organizácii, ktorá to nesplní, bude napísané, že XY nezisková organizácii v likvidácii. Nejde to opraviť. Žiadnu neziskovú organizáciu sme v tomto roku nezlikvidovali preto, že nepodala do 15. júla výročnú správu. Akurát od prvého januára sa zverejní, že neziskovka je v likvidácii. My ani nie sme povinní im oznámiť, že sú v likvidácii. Zo zákona nastane udalosť, oni nezaslali, my len skonštatujeme."
Celkovo je v Prešovskom kraji 62 neziskových organizácií. Z toho je 9 založených v tomto roku. „Predpokladám, že do konca roka prudko stúpne počet nových neziskoviek, aby mohli, keď už pre nič iné, aspoň participovať na jednom percente z daní za rok 2003. Zvykli si na našu benevolenciu. Žiaľ tento tolerantný postoj po novele nemôžeme uplatňovať. Ak má neziskovka okrem služieb ako vedľajšiu činnosť podnikanie, zisk z tejto činnosti by mala vložiť do svojej neziskovky, aby mohla v širšom rozsahu poskytovať služby," skonštatoval P. Drotár.
Dodal, že od budúceho roka sa pripravuje kódex tretieho sektora. Mal by sa týkať troch druhov organizácií, pôsobiacich v treťom sektore, nezikoviek, fondov i nadácií a spolkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš