na Slovensku. Nožnice medzi vstupmi z iných odvetví hospodárstva a výkupnými cenami poľnohospodárskej produkcie sa stále viac roztvárajú a hlas jednotlivo volajúcich subjektov nikto nepočuje alebo nepočúva. Preto sa včera v Prešove zišlo okolo 70 zástupcov výrobcov mlieka z Prešovského a Košického kraja, aby doriešili záležitosť vytvorenia Zväzu výrobcov mlieka. V Prešove včera pokračovala ich debata, ktorá začala ešte 2. septembra v Košiciach, kde sa zišlo 50 najväčších výrobcov mlieka a už tam zarezonovala myšlienka založenia takéhoto zväzu. Je už zvolený aj 13 - členný prípravný výbor, ktorého predsedom je Milan Semančík z Roľníckej spoločnosti Kyjov v okrese Stará Ľubovňa.
Tejto myšlienky sa chytila aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, ktorá 30. septembra zvolala do Nitry 30 najväčších výrobcov mlieka na Slovensku a tam sa rozhodli založiť Zväz výrobcov mlieka s celoslovenskou pôsobnosťou. Zvolili aj 11-členný prípravný výbor, v ktorom výrobcov mlieka z východného Slovenska zastupujú Milan Semančík a Štefan Kötöleš z Poľnohospodárskeho družstva Nová Bodva v Košickom kraji. O dôvode vzniku Zväzu výrobcov mlieka M. Semančík povedal: „Jednoznačne ide o to, aby sme mali vyjednávaciu schopnosť vo vzťahu k mliekárenskému zväzu a takisto vo vzťahu k k ministerstvu pôdohospodárstva, pretože sme doteraz neboli organizovaní a nemal kto obhajovať záujmy prvovýrobcov mlieka."
Riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove Ján Hanudeľ k tomu dodal ďalší rozmer: „Zväz by mal vystupovať aj v rámci zahraničných kontaktov a mal by mať svojho zástupcu v zahraničnej mimovládnej organizácii Európskej únie COOPA - COGECA."
Iniciátori myšlienky založenia Zväzu výrobcov mlieka, poľnohospodári Prešovského a Košického kraja, vytvoria jeho regionálnu organizáciu, hoci padli aj názory, aby sa územné organizácie zväzu tvorili na princípe dodávateľov mlieka pre jednotlivé mliekarne. „Viac - menej to kopíruje región. Keď zoberieme do úvahy celý región, tak nie každý výrobca mlieka ho dodáva do tej istej mliekarne. Ono sa to dá tak aj tak," poznamenal M. Semančík.
Podstatnejšie je využiť zjednotenú silu prvovýrobcov mlieka, pretože na východe Slovenska ho ročne predajú okolo 180 miliónov litrov. Z tohto dôvodu účastníci prešovského zhromaždenia prvovýrobcov mlieka ešte viac naliehali na vytvorenie výrobno-obchodného družstva, ktoré by ich zastupovalo pri vyjednávaní so spracovateľskými podnikmi. Pokiaľ o založení Zväzu výrobcov mlieka v Prešove rozhodla väčšina hlasov zúčastnených zástupcov poľnohospodárskych podnikov, tak za založenie výrobno-obchodného družstva hlasovali jednomyseľne.
Sídlom vytváraného Zväzu výrobcov mlieka podľa všetkého by mohla byť Nitra alebo Bratislava. J. Hanudeľ sa skôr prikláňa k Bratislave: „Najskôr to bude asi Bratislava, lebo zväz by mohol sídliť v budove Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš