akadémia (HA) v Prešove v spolupráci s Európskou asociáciou škôl hoteliérstva a turizmu (AEHT), ako aj Slovenskou barmanskou asociáciou a samosprávnymi orgánmi v meste ju organizujú už 11. raz. Mimochodom, AEHT so sídlom v LuxembuRgu súťaž juniorov zaradila do oficiálneho kalendára podujatí, ktorých organizovanie finančne podporuje.
Záujem prejavili účastníci nielen zo Slovenska, ale zaujímavé drinky prišli namiešať aj súťažiaci z Macedónska, Slovinska, Maďarska, Poľska, Ukrajiny, Rakúska a Nemecka. Chýba len české družstvo, ktorého členovia tesne pred súťažou ochoreli. Sily si teda meralo 42 družstiev a 83 jednotlivcov.
Pre 20 technických a chuťových komisárov iste nebolo ľahké zhodnotiť množstvo nápojov a vybrať tie najkvalitnejšie. Hodnotili techniku miešania, chuť, arómu, vzhľad a napokon aj celkový dojem. "Vzhľadom na to, že sa nám prihlásilo veľa súťažiacich a chceli sme dať šancu každému, tento rok sme vynechali časovo náročnú finálovú súťaž. Súťaží sa teda v dvoch kategóriách a to short drink a soft drink. V oboch kategóriách porota určí prvé až tretie miesto jednotlivcov aj družstiev. Absolútny víťaz získa putovný pohár riaditeľa hotelovej akadémie," vysvetlila nám včera pravidlá zástupkyňa riaditeľa HA v Prešove Beáta Šofranková.
V hľadisku DJZ bola neopakovateľná atmosféra a spolužiaci svojich aj zahraničných favoritov počas celej súťaže povzbudzovali. "Som spokojný so svojím nápojom. Je to pre mňa už druhá súťaž a dúfam, že dopadne dobre. Mal som dobrý pocit aj z toho, že mi spolužiaci držali prsty a povzbudzovali," povedal nám jeden zo súťažiacich z hostiteľskej školy, štvrták Peter Holecy. Nápoj, ktorý namiešal, nazval short 13 a použil naň karamelový sirup, jablkový džús, biely likér a plum vodku. V družstve súťažil s tretiačkou Michaelou Škrabskou. V druhom družstve HA súťažili Andrea Rusinková a Malika Juldaševa.
Trochu inak to vyzeralo v miestnostiach, kde komisári hodnotili nápoje. Tam panovala sústredená atmosféra a chvíľami sa zdalo, že ich chuťové poháriky dostávajú poriadne zabrať. Každú chvíľu im totiž dievčatá prinášali nové a nové nápoje.
V tej súvislosti sme sa B. Šofrankovej opýtali, či porovnať úroveň vedomostí so zahraničím majú ich študenti len na tejto súťaži. "Je to istá skúsenosť, ale naši žiaci chodia pravidelne v rámci praxe do zahraničia. Ide zvyčajne o hotely v rekreačných oblastiach napríklad v Taliansku, Nemecku, Francúzsku, Švajčiarsku, ale aj v Grécku a na Cypre. Zatiaľ len s Poľskom máme dohodu výmenných pobytov."
Dodala, že žiaci majú šancu získať nielen skúsenosti, ale ak sú ich zamestnávatelia spokojní, zvyčajne si ich vyžiadajú na prax znova, alebo im ponúknu stále miesto po skončení štúdia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš