nepríde za tebou, ale ty musíš ísť za ňou sa po troch mesiacoch realizácie dočkal včera ukončenia. Ako viditeľný výsledok po ňom zostali prístavba k budove na športovom areáli v Hanušovciach nad Topľou za zhruba 800-tisíc korún a viacúčelové ihrisko v obci Skrabské. Menej na očiach je to, že v rámci projektu 51 absolventov škôl ukončilo kurz práce na počítači a ďalších 80 získalo prax a odborné vedomosti zo stavbárskych prác a práce s prútím.
Program Európskej únie Phare a Národný úrad práce podporili tento projekt čiastkou približne 28,5 tisíca euro. Partnermi projektu boli Okresný úrad práce (OÚP) vo Vranove nad Topľou, mesto Hanušovce nad Topľou, združenie samosprávy hanušovského miniregiónu a obce Skrabské a Hlinné. "Projekt bol zameraný na skupinu mladých ľudí, ktorí majú problémy umiestniť sa na trhu práce, pretože im chýba prax alebo odborné vzdelanie," uviedol počas vyhodnotenia projektu predseda združenia Miniregión 21 Jozef Malý a dodal: "Tieto aktivity im mali pomôcť uplatniť sa na trhu práce. Absolventi škôl mali školenie aj s právnikom, psychológom a sociológom, aby si vedeli sami pomôcť pri kontakte s potencionálnym zamestnávateľom."
Riaditeľ OÚP vo Vranove nad Topľou Pavol Molčan číslami zdôvodnil zameranie projektu na tieto dve skupiny mladých ľudí: "Tí, ktorí nikdy nepracovali, spolu s pomocnými a nekvalifikovanými pracovníkmi tvoria okolo 70 percent evidovaných nezamestnaných v okrese. Tu je priestor nielen pre úrad práce, ale aj pre takéto aktivity." P. Molčan podčiarkol, že zámerom projektu nebolo priame umiestnenie jeho absolventov, ale aj táto skutočnosť nie je zanedbateľná. K 20. októbru zo skupiny absolventov škôl vyradili z evidencie nezamestnaných 23 frekventantov kurzu v rámci projektu, z ktorých 14 našli uplatnenie v pracovnom procese. Z druhej skupiny, ktorá v rámci projektu získavala odborné vedomosti a prax, sa zamestnali traja. Ďalší majú perspektívu, pretože kurz práce s prútím, ktorý prebiehal v Hlinnom, môže mať aj pokračovanie. Starostka obce, školiteľ a účastníci kurzu prejavili záujem pokračovať v ňom a zdokonaliť sa v zručnosti, preto združenie Miniregión 21 vypracovalo projekt, ktorý nadväzuje na ukončený a podalo ho na schválenie Správnej rade Krajského úradu práce v Prešove.
K zaujímavému stretu záujmov došlo pri realizácii projektu v Hanušovciach nad Topľou, kde pôvodne stavaný objekt mienili umiestniť v rómskej osade, pretože tam chýbajú možnosti kultúrneho vyžitia občanov. "Bol som veľmi prekvapený, keď to Rómovia odmietli," vyjadril počudovanie primátor Hanušoviec nad Topľou František Tkáč a dodal: "Báli sa, že miestnosť sa bude využívať aj na diskotéky a že to by ich rušilo. Napokon budova je potrebná aj v meste a možno aj viac." Využijú ju nielen športovci, ale aj iné organizácie. Prekvapený výsledkami projektu bol aj starosta Skrabského Štefa Hudák, pre ktorého to bola prvá podobná organizátorská skúsenosť vo funkcii starostu. Ale nielen preto: "Pracovali tu mladí Rómovia, ktorí ešte nezažili pracovný proces. O prácu mali skutočný záujem a aj teraz sa jej dožadujú. Je dôležité, že od práce sa neodťahujú." Odťahuje ich od nej nedostatok pracovných príležitosti v regióne, čo potvrdil ako starosta, tak aj účastníci projektu. Ján Pešta a Roman Antalovský nám zhodne povedali: "Chceli sme ísť do práce, ale nedá sa. Prišli sme sa pýtať do práce, ale keď videli, že sme Rómovia, tak nič. Myslia si, že nič nevieme."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš