je október 2004.Hlavným donorom projektu je Karpatská nadácia, ktorá financuje plánované aktivity vo výške 80-tisíc dolárov. Celkový rozpočet programu komplexného rozvoja vidieckych oblastí Karpatského euroregiónu je 136-tisíc dolárov. "Očakávania sa pomaly začínajú napĺňať. Niekde bez problémov, inde s menšími, či väčšími. Stretávame sa s pozitívnymi reakciami aj za hranicami regiónu a o to nám ide," uviedla koordinátorka projektu z Občianskeho združenia (OZ) Ekosvinka Monika Balogová po hodnotiacej prezentácii v priestoroch zrenovovaného kaštieľa vo Fričovciach. Mimo už spomínaného združenia partnermi v projekte sú MVO Ľudia a voda Košice, n.o. Kopytov Lipovce, OZ Víťazský prameň Víťaz, Združenie cestovného ruchu Čierna hora Klenov, Komunitná nadácia povodia Svinky Víťaz a obce regiónu združené v OZ Ekosvinka.
Podľa slov Balogovej, projekt kladie dôraz na zvyšovanie vzdelanosti a zručnosti ľudí, šírenie informácií v regióne, ale aj realizáciu pilotných projektov. Z už realizovaných aktivít nás zaujala napríklad večerná vidiecka škola (VVŠ), ktorá má pomáhať pri rozvíjaní miestnych ľudských zdrojov systémom doplnkového vzdelávania. Aktivisti sa súbor prednášok snažili preniesť na pôdu vybraných základných škôl a spolupracovať s učiteľmi pri vypracovaní mechanizmu vzdelávania. "V začiatkoch bola spolupráca so školami ťažká, ale pomaly sa rozbieha. Ešte horšie bolo nájsť primeraný spôsob komunikácie s dospelými obyvateľmi obcí. Zvyčajne sme na to využívali rôzne schôdze spoločenských organizácií, aby sme mohli podávať informácie o pripravovaných projektoch a možnostiach regiónu," dodala. V záujme zabezpečiť servis komplexného informovania o aktivitách zriadili webovú stránku www.ekosvinka.sk, ktorú pravidelne aktualizujú. Ďalším posunom bolo vytvorenie informačnej kancelárie v kaštieli v Radaticiach.
Osobitnú kapitolu tvorí takzvaná romagenda. V obci Bzenov napríklad v priestoroch bývalých kasární otvorili malú krajčírsku dielňu pre rómske ženy, vo Fričovciach zase zorganizovali kurz šikovných rúk zameraný na starostlivosť o domácnosti, ale predaj ručných prác. V Chmiňanoch zase podporili športové aktivity a v obci Svinia sa sústredili na krúžok predškolskej prípravy, ktorá mala predovšetkým odbúrať jazykovú bariéru.
Nemenej zaujímavý je nápad zriadiť a oživiť remeselný dom vo Víťazi. S týmto plánom síce viac ako pol roka meškajú, ale už vydali publikáciu o remeslách v regióne povodia rieky Svinka. "Máme síce plnú podporu obce, ale na rekonštrukciu domu sme žiadali finančnú pomoc z agentúry Sapard a tá mešká. Starosta nás informoval, že sa veci už pohli a môže sa začať výberové konanie na dodávateľa."
V rámci rozvoja lokálnej ekonomiky podporili napríklad chov včiel istého včelára v Obišovciach, ktorý sa tejto činnosti už chcel vzdať. Vďaka finančnej podpore sa jeho chov nielen rozšíril, ale rozhodol sa produkovať aj iné liečivé výrobky na báze medu. Ako nám povedala Balogová, doterajšie výsledky bude prezentovať formou prezentácie a prednášok v dňoch 12.-13.novembra.
Svojimi nápadmi však aktivisti plánujú prispieť aj do regionálneho rozvojového plánu, aby sa obce združené v tomto projekte mohli uchádzať o prostriedky z fondov EÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš