mali skladové priestory, všetky väčšie firmy v meste. Ani súčasnosť nie je iná, ale namiesto štátnych podnikov v existujúcich objektoch fungujú súkromné spoločnosti. Predsa sa však niečo zmenilo. Od vlaňajška je Strojnícka ulica, presnejšie pozemky pod miestnou komunikáciou v súkromných rukách. V týchto dňoch 61 vlastníkov objektov v spomínanej lokalite dostalo poštou návrh zmluvy o užívaní tejto cesty za odplatu vo výške 84-tisíc korún ročne. Matematicky zhruba prerátané, ak by všetci súhlasili, išlo by o 5 miliónov korún ročne.
Pýtate sa ako je možné, že cesta financovaná z daní občanov je odrazu v súkromných rukách? Najmä ak podľa zákona o obecnom zriadení všetok štátny majetok mal prejsť do majetku miest a obcí? Nuž, zrejme sa kdesi stala chyba. Odpovede sme najskôr hľadali na prešovskej radnici. "Je to pravda. Oslovili nás podnikatelia, aby sme im pomohli tento problém riešiť. Pokúšali sme sa majetok vysporiadať, ale noví vlastníci odmietli previesť pozemky za korunu a my sme nemohli prijať ich ponuku trhovej ceny. Mali sme niekoľko ťažkých rokovaní, ale nedohodli sme sa," uviedol primátor Milan Benč po prvých rokovaniach a neskrýval, že sa síce ešte pokúsia dohodnúť, ale nie je vylúčené, že podnikatelia sa budú musieť s vlastníkmi vysporiadať individuálne.
Ani opakované stretnutia však nepriniesli riešenie. "Stavba, teda cesta, je v majetku mesta, ale pozemok pod ňou má nový vlastník. Ponúkaná cena bola pre nás neprijateľná. Stálo by to 5 miliónov a túto sumu má mesto z rozpočtu na výkup pozemkov pre celý Prešov. Ani ich druhú ponuku, 350 korún za meter štvorcový s podmienkou, že nebudú hradiť daňový prevod, sme nemohli prijať. Fakticky by išlo o rovnakú sumu. Radi by sme sa dohodli a sme ochotní jednať. Bola by tu možnosť, ale za 150 korún, čo ponúkame aj iným vlastníkom," povedala nám vedúca odboru mestského majetku Viera Andrejková. Upresnila, že za rovnakých okolností sa vedeli dohodnúť na majetkovom vysporiadaní na Šváboch, presnejšie na Jesennej ulici, kde od správcu konkurznej podstaty odkúpili cestu za stotisíc korún od bývalej firmy Stavba.
Pýtate sa, ako vznikol tento začarovaný kruh? Všetko sa začalo, keď firma Karmen - veľkoobchod potravín, s. r. o., Prešov kúpila v konkurze areál firmy Zdroj Univers, a. s., Košice. Stalo sa tak vlani a podľa slov jedného z konateľov, Jozefa Korfantu, išlo už o 22. kolo predaja nehnuteľností. Predchádzajúce kolá boli neúspešné zrejme práve kvôli podmienke kúpiť majetok ako celok a to znamená aj pozemok pod komunikáciou. "Za nadobudnutý majetok sme už raz zaplatili, vrátane daňového prevodu a keby sme pristúpili na ponuku mesta, museli by sme daň z prevodu nehnuteľnosti zaplatiť ešte raz. To nemá logiku. S užívaním cesty sme už mali nejaké výdavky, ide zima a budeme musieť robiť údržbu. Riešenie sa musí nájsť. Nechceme extrémne riešenia, ale ak sa s mestom nedohodneme v nejakých racionálnych číslach, budeme sa musieť dohodnúť s majiteľmi objektov," reagoval jeden z konateľov, Jozef Korfanta, na stanovisko radnice. Faktom je, a potvrdil to aj správca konkurznej podstaty Peter Timko, že podľa archívnej dokumentácie predmetný pozemok patril predchodcom firmy Zdroj Univers od roku 1964. Podľa nových vlastníkov mesto sa malo prihlásiť o svoj majetok v čase konania konkurzu, ktorý mimochodom trval dva roky. Radnica zasa tvrdí, že správca konkurznej podstaty ich o konkurze neinformoval, alebo ako uviedla Andrejková, nekonkretizoval že ide o mestskú komunikáciu.
Na svete je zložitá situácia a ako sa zdá, ani nových vlastníkov vzniknuté okolnosti nenadchli.
Podnikatelia zo Strojníckej ulice síce ešte nemali čas oficiálne reagovať na návrh zmluvy o užívaní cesty, ale ozvali sa už prvé kritické ohlasy. Najmä v prípade skupiny podnikateľov v bezprostrednom susedstve s firmou Karmen. Spor vznikol pri prvom zamedzení prístupu k ich firmám postavením oplotenia a odôvodnením, že k svojim firmám prechádzajú cez cudzí majetok. Vtedy Karmen trom konateľom navrhla odkúpiť si prístupovú komunikáciu, čo majitelia firiem považovali za neprijateľné a ako riadni daňoví poplatníci žiadali o pomoc radnicu. Tá však nepomohla. Po slovnej i právnej "prestrelke" sa ponuka stala bezpredmetnou. Zaujímalo nás teda, aká je súčasná situácia a návrh riešenia nás neprekvapil. "Písomne sme im oznámili, že sa pred vstupom namontuje brána, rampa a zriadi sa strážna služba s tým, že prejazd automobilov bude k objektom umožnený. Budeme sa snažiť s nimi uzavrieť dohodu a každý mesiac sa im budú faktúrovať spoločné náklady na údržbu prístupovej cesty a na ochranu majetku tretinovým spôsobom. Ak sa s platením omeškajú viac ako 30 dní, bude im prístup znemožnený," informoval nás právny zástupca firmy Karmen Ivan Ivančo. Dodal, že v záujme transparentnosti vyhlásia výberové konanie na firmu, ktorá sa bude údržbou 1,5-kilometrovej komunikácie na Strojníckej ulici profesionálne zaoberať a na to sú samozrejme nutné financie. Prieskum frekventovanosti potvrdil, že za jeden pracovný deň po ceste prejde zhruba tritisíc áut a medzi nimi najmä ťažké nákladné vozidlá a iné mechanizmy. "Cestu na 99 percent používajú tretie osoby preto je nutné, aby vzniknuté náklady neznášal len vlastník pozemku. V prvom pláne firmy Karmen nie je zarábať, ale a ešte stále sú ochotní dohodnúť sa s mestom Prešov."
Zatiaľ sa teda problém javí ako začarovaný kruh. Na jednej strane je tu firma Karmen, ktorej vlastnícke práva k pozemku sú neodškriepiteľné. Na druhej mesto Prešov, ktoré sa hlási ku ceste ako k stavbe. Na tretej stojí 61 podnikateľských subjektov a ďalších x nájomcov v ich objektoch, ktorí sa novou situáciou dostali do pozície rukojemníkov. Mestu riadne odvádzajú dane z nehnuteľností, čo sú milióny korún, ale necítia v ňom oporu. Nový ročný výdavok 50-tisíc korún môže totiž pre niektoré menšie firmy znamenať likvidáciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš