rokovaní. Dane narastú v rozpätí od piatich halierov po jednu korunu za štvorcový meter, a to podľa druhu nehnuteľnosti. Daň za záhrady sa zvýši o 5 halierov za štvorák, za garáže zaplatia občania za každý štvorák o korunu viac ako doteraz. Podľa slov vedúcej finančného oddelenia Ing. Mariany Kellerovej sa v tomto roku na daniach z nehnuteľnosti vyberie 7 miliónov korún, na budúci rok po zvýšení to bude takmer 9,5 milióna korún. Nárast daní vyvolal medzi poslancami živú diskusiu.
"Je to balíček opatrení a spôsob, ako naplniť mestský rozpočet na úkor občana," okomentoval návrh MUDr. Jaroslav Pavlačik (SDA). Zástupca primátora Vladimír Schwarzbacher tvrdí, že mesto sa správa sociálne a nevyužíva rozpätie dane z nehnuteľnosti v maximálnom rozsahu, ktorý umožňuje zákon. Keby za všetky nehnuteľnosti vyberali maximálne taxy, magistrát by zinkasoval od občanov vyše 13 miliónov, čo M. Kellerová označila za príliš vysoký nárast, takmer dvojnásobný oproti dnešku.
Viac sa bude platiť za stánky počas trhov, za letné terasy na verejnom priestranstve, za kolotoče, ale aj za parkovanie vozidiel či za psa. Podľa návrhu všeobecne-záväzného nariadenia o miestnych poplatkoch by mal majiteľ za psa v rodinnom dome namiesto súčasných 300 korún zaplatiť rovnú päťstovku. Na návrh V. Schwarzbachera poslanci schválili 400-korunpový poplatok za psa v dome. V bytovke bude poplatok za psa rovných tisíc korún. Výnimku z platenia žiadali poľovníci za poľovnícke psy, zastupiteľstvo ju neudelilo.
Ročný poplatok za zber, odvoz a zneškodnenie domového odpadu za jedného občana je dnes 300 korún, návrh počíta so zvýšením na 350 korún. Poslanec Jozef Kacej (SDKÚ,KDH,DS,OKS) považuje túto sumu za privysokú, najmä pre viacčlenné rodiny. Poslanec J. Pavlačik navrhol ponechať poplatok za odpad na súčasnej úrovni. Vedúca finančného oddelenia odôvodnila nárast poplatkov tým, že mesto musí vytvoriť finančnú rezervu pre spustenie separovaného zberu odpadu.
"Poplatky za uloženie odpadu na skládke sa budú zvyšovať. Ak nezačneme separovať odpad, cena ešte pôjde hore," uviedla M. Kellerová. Poslanec Ján Babej (SDKÚ,KDH,DS,OKS) odmietol názor, že je to na úkor občana: "Je to aj pre občana - ak chceme zaviesť separovaný zber, treba do toho investovať, nakúpiť zberné nádoby."
Pri hlasovaní poslanci nepodporili návrh J. Pavlačika ponechať poplatok za odpad na súčasnej úrovni a odsúhlasili jeho zvýšenie.
Pre porovnanie viceprimátor v závere dodal, že Levočania napriek zvýšeniu platia za odpad menej ako obyvatelia okolitých obcí. Ako príklad uviedol Spišskú Novú Ves s poplatkom 390 korún na občana ročne, Poprad má 495 a Kežmarok 380 korún na osobu a rok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš