Slovensku a v poľskom Krempne. V auguste 2002 bol vytvorený tím Svetovým pamiatkovým fondom v New Yorku v USA, ktorý navštívil na Slovensku niekoľko kostolíkov. Koncom minulého a začiatkom tohto roka sa uskutočnilo systematické zhodnotenie stavu všetkých 28 chrámov, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami. V prešovskej eparchii ich je dovedna štyridsať.
Na workshope sa stretli slovenskí, poľskí a severoamerickí experti na tieto stavby, ako aj ich vlastníci, správcovia a pamiatkari. "Na východnom Slovensku je takmer polovica celého fondu kultúrneho dedičstva štátu. Drevené sakrálne stavby sa svojím významom a jedinečnosťou stávajú predmetom záujmu, pretože v takýchto sústavách sa inde nevyskytujú. Vzhľadom na materiál kostolíky prešli a priebežne prechádzajú rôznymi opravami z hľadiska architektúry a mobiliáru. Aj keď sú mnohé v zlom stave, nie je žiadny, ktorý by na nás padal," povedala riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Prešove Mária Poláková . Tým, že peňazí na ich údržbu a opravy je nedostatok, bolo vytvorené poradie opráv podľa ich ohrozenia. Prvú päticu tvoria kostolíky v Jalovej, Bodružali, Tročanoch, Lukove Venécii a Miroli. Jediným zákonným fondom, pri ktorom sa môžu vlastníci kostolíkov uchádzať o finančnú výpomoc, je Pro Slovakia. Na ich záchranu napríklad v roku 1999 rozdelila 4,5 milióna korún zo šestnástich miliónov určených na kultúrne pamiatky. V tomto roku to bolo zatiaľ 900-tisíc korún. Všetky drevené chrámy sú takpovediac živé a slúžia svojmu účelu, okrem Hrabovej Roztoky a Hunkoviec.
Na pracovnom stretnutí bol prítomný aj Georgom Bushom poverený člen komisie USA na záchranu amerického dedičstva v zahraničí Vincent Obsitnik (na foto) pôvodom Slovák: "Náš cieľ je podporiť snahu o záchranu drevených kostolíkov. Nemáme na to vyčlenené žiadne zdroje, ale my sami musíme vyvinúť úsilie, aby sme získali finančné prostriedky od rôznych nadácii a podnikateľských subjektov."
Na otázku či jeho záujem pramení z toho, že je pôvodom Slovák, alebo je to profesionálne povedal: "Myslím, že jedno aj druhé. Sám som gréckokatolík a situáciu s kostolíkmi sledujem už dlhšie. Z profesiálneho hľadiska sa staráme z Ameriky o svetové dedičstvo aj v Európe a niekde sme museli začať. Preto som rozhodol, že to bude tu, lebo to poznám." Mária Poláková vidí najväčší prínos workshopu v tom, "že sa o kostoloch hovorí a že to nie je iba stretnutie, aby sme sa z neho tešili. Má odborný charakter a je naozaj smerované ku zmysluplnému zháňaniu peňazí. V tomto smere som optimista a verím, že sa tu aj dostanú."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš