dielo na výstavbu čistiarne odpadových vôd, ktorú nedávno dokončili a spustili do prevádzky.
Dôvodom, prečo chceli poslanci vidieť zmluvu o dielo, je aj nedávna kauza s nelegálnym pripojením ČOV na elektrickú sieť. Jeden zo zamestnancov firmy sídliacej vo dvore, kde je aj rozvodňa elektrického prúdu, zistil, že v ČOV je sieť pripojená bez elektromera. Inšpekcia Východoslovenskej energetiky (VSE) neskôr po preskúmaní zapojenia ČOV-ky konštatovala, že išlo o nelegálny odber a obci uložila pokutu. Prípad prešetruje aj kežmarská polícia. Čistiareň totiž odoberala elektrický prúd "na čierno" niekoľko dní.
Starosta vo svojom odôvodnení cituje niekoľko zákonov a paragrafov. Najčastejšie sa odvoláva na Zákon číslo 10020/2001. "Jedná sa o formuláciu, ku ktorej podľa paragrafu osem Zákona číslo 211/2000 o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov, žiadatelia nemajú oprávnený prístup (k zmluve, poznámka redakcie)," píše sa v odpovedi.
Špecialista na ústavné právo Jozef Novák sa domnieva, že odôvodnenie nemá svoje opodstatnenie. Ako pre náš denník uviedol, poslanci majú zo Zákona 369/1990 o obecnom zriadení uloženú povinnosť podieľať sa na riadení obce a majú teda právo zmluvy vidieť. "Navyše VZN o zozname skutočností, ktoré sú služobným tajomstvom, je rozpore s vyššie spomínaným zákonom a takisto aj v rozpore so zákonom 211/2000 o slobodnom prístupe k informáciám," myslí si právnik.
Podľa neho by sa mohli utajovať iba skutočnosti, ktoré súvisia so štátnym alebo vojenským tajomstvom, ktoré by štát preniesol na obec. "Zmluva o výstavbe čistiarne to však nie je," dodal.
Programová riaditeľka mimovládnej organizácie Transparency International Gabriela Zemanovičová si myslí, že takáto vec by nemala byť v žiadnom prípade utajená. "Neviem si dobre predstaviť, o aký druh tajomstva ide. Myslím si, že starosta si zákony a paragrafy vysvetľuje a prispôsobuje podľa toho, ako mu pasujú," konštatovala pre náš denník.
Ako vyplynulo z jej ďalších slov, podobných prípadov je na Slovensku veľa. Poslancom radí, aby využili možnosť odvolania, v prípade ak neuspejú, nech sa obrátia na súd.
O stanovisko sme požiadali aj starostu M. Hrivňáka. Ten bol včera práceneschopný. Jeho zástupca Štefan Precák uviedol, že v obci nikto nič nechce utajovať. Rozhodnutie svojho nadriadeného komentovať nechcel. "Myslím, že odpoveď formuloval človek znalý veci a ten vedel, čo robí. Keď zákon informovať neumožňuje, tak ho musíme dodržiavať," uzavrel zástupca starostu.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš