Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Ako informovala vedúca odboru kultúry Úradu PSK Eva Arvayová, ide o problém, ktorý PSK zdedil. Vláda SR uznesením totiž v roku 1996 súhlasila so zriadením štátneho kultúrneho zariadenia Domu rusínko-ukrajinskej kultúry v Snine. Tiež súhlasila poskytnúť priestory pre jeho vznik, konkrétne malo ísť o bezodplatný prevod budovy bývalého Otex-u v Snine do správy ministerstva kultúry. Vykonanie tohto uznesenia mali na starosti minister hospodárstva a minister kultúry. Prevod budovy sa uskutočnil, ale Dom rusínsko-ukrajinskej kultúry zriadený nebol.
Ďalším prevodom prešla budova do správy Vihorlatského kultúrneho centra v Humennom a v roku 1999 do správy Vihorlatského osvetového strediska v Humennom. Zriaďovateľom osvetového strediska je v súčasnosti Prešovský samosprávny kraj. Tu sa žiada povedať, že Združenie vysídlencov spomínaný objekt považuje za istú formu náhrady za zlikvidované domy kultúry v zatopených obciach v oblasti vodárenskej nádrže Starina. Preto predstavitelia Združenia vysídlencov požiadali PSK, ako vlastníka nehnuteľnosti, o jej odkúpenie za symbolickú korunu.
V rozprave k tomuto problému vystúpil poslanec Emil Špánik (HZDS), ktorý skonštatoval, že v podstate ide o dva problémy. Jedným je vysporiadanie, teda odškodnenie a druhým podpora kultúry. Kultúrne domy, o ktoré vysídlenci prišli, mali hodnotu 15,5 milióna korún. Zdôraznil, že celkovo bolo vysťahovaných 5-tisíc ľudí. "Mnohí odchádzali zo svojich domovov s plačom," podotkol. Španík požiadal poslancov, aby stlačením tlačidla dali najavo solidaritu s týmito ľuďmi. Ako zdôraznil, je to aj názor poslaneckého klubu HZDS. Zároveň poznamenal, že treba myslieť aj na rozpočet Vihorlatského osvetového strediska, ktorý tento objekt prenajíma a získané financie používa na činnosť v oblasti kultúry.
Podporu tomto zámeru vyslovil tiež poslanec Ján Čopík (nezávislý, de facto Ľudová únia). Predniesol aj návrh uznesenia, že PSK súhlasí s odpredajom budovy za symbolickú korunu, ale doložil, že s predkupným právom v prospech PSK. Predseda samosprávneho kraja Peter Chudík k tejto časti uznesenia námietky nemal, nesúhlasil však so zámerom finančne podporiť Vihorlatské osvetové stredisko. "Budovu získali v roku 1996. Ako fungovali, kým ju nemali? Životnosť im predsa nemôže zabezpečiť 288-tisíc, treba si sadnúť a problém riešiť."
Poslanci napokon schválili predaj budovy v Snine pre vysídlencov z oblasti vodnej nádrže Starina pre zriadenie kultúrneho domu za symbolickú korunu s predkupným právom pre PSK. Keďže hlasovanie poslancov bolo zhodné, odmenili sa potleskom. Peniaze, ktoré žiadal poslanec Špánik pre Vihorlatské osvetové strediska v Humennom, však neschválili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš