a bezpečnostnej služby, pri dohľade nad bezpečnosťou cestnej premávky a iných bezpečnostných akciách. Sú vybavení preukazom, rukávovou páskou, reflexnou vestou, baterkou a bezpečnostným terčom. Zbraň im pri výkone služby neprideľujú, ale ak majú vlastnú s platným zbrojným pasom, môžu ju mať pri sebe. Ich pôsobenie nemôže byť represívne, nesmú ukladať sankcie. V takomto prípade sú povinní privolať policajnú hliadku. Ak samovoľne udelia pokutu, je to zneužitie právomoci verejného činiteľa. Preukaz strážcu poriadku nesmú využívať vo svoj prospech. Činnosť dobrovoľných strážcov poriadku ustanovuje nariadenie prezidenta Policajného zboru (PZ) Slovenskej republiky číslo 15 z roku 2001.
"V zmysle tohto nariadenia riaditeľ základného útvaru Policajného zboru má zabezpečiť, aby všetky obce boli informované o možnosti podať návrh na prijatie strážcu poriadku. V praxi to býva aj tak, že ak vhodné typy nájde polícia, odkonzultuje to s príslušnou obcou. Strážcovia poriadku musia mať v obci trvalé bydlisko a svoj záujem môžu prejaviť aj sami, buď na obecnom úrade alebo odbore poriadkovej polície," uviedol pre Korzár riaditeľ odboru poriadkovej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Prešove pplk. Milan Grega (na obrázku).
Po podaní návrhu riaditeľ základného útvaru PZ v obci overí, či žiadateľ spĺňa podmienky a má predpoklady na výkon práce strážcu poriadku. "Strážca poriadku musí mať najmenej 21 rokov, byť bezúhonný, s čistým registrom trestov, fyzicky zdatný a mal by mať inteligenčné predpoklady. Riaditeľ zašle návrh odboru poriadkovej polície a my to posunieme Krajskému riaditeľstvu Policajného zboru, kde osoby za strážcov poriadku prijímajú."
Obvodní riaditelia PZ prijatých strážcov vyškolia v základných, interných a všeobecných právnych predpisoch i v policajnej práci, čo končí záverečnou skúškou schopnosti vykonávať prácu strážcu poriadku. Podobných školení sa strážcovia zúčastnia aspoň raz ročne. "Strážcovia pomáhajú aj pri zabezpečovaní kultúrnych i športových podujatí a tiež môžu byť zapojení do práce pri výkonu služby príslušníkov policajného zboru. Činnosť strážcov poriadku je dobrovoľná, teda bez úhrady. Možno aj to je problém, prečo ich je tak málo. V okrese Prešov v súčasnosti pracuje 25 strážcov poriadku, sú to zatiaľ iba muži, najviac z nich je v obci Kapušany. Mesto Prešov napriek našim výzvam na mestskom úrade nemá žiadneho strážcu poriadku. Prešovská radnica doposiaľ nepodala žiaden návrh, hoci vieme, že záujem od občanov byť strážcami poriadku tu je. Riaditelia prešovských obvodných oddelení policajného zboru zo Severu i Juhu už s mestom konzultujú možnosti prijatia záujemcov." Počet dobrovoľných strážcov nie je obmedzený. "Myslím si, že by bola vhodná aspoň symbolická odmena pre strážcov. Kedysi pomocníci verejnej bezpečnosti raz do roka dostávali odmenu na obnovu oblečenia. Teraz taká možnosť nie je. Verím však, že postupne sa vyrieši aj to," dodal riaditeľ Grega.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš